Verdikt nad Cimickým je spravedlivý, řekla Fabiánová. Poděkovala těm, kteří měli odvahu promluvit
Za spravedlivý považuje páteční verdikt v případu psychiatra Jana Cimického herečka a zpěvačka Jana Fabiánová, která před třemi lety na sociální síti informovala o sexuálním napadení ze strany lékaře. V reakci na její příspěvek se začaly ozývat i další ženy a psychiatr v pátek zatím nepravomocně dostal za znásilnění a vydírání pětiletý trest a zákaz činnosti.
Fabiánová doufá, že verdikt bude signálem pro oběti v dalších obdobných kauzách, aby se nebály promluvit.
‚Zneužil svého zaměstnání lékaře.‘ Psychiatr Cimický dostal pět let vězení za 39 případů sexuálního násilí
Číst článek
„Pokud vím, dostal nejvyšší možnou sazbu, což vnímám jako spravedlivé vzhledem k rozsahu a délce období, kdy tyto činy páchal,“ napsala v pátek zpěvačka. Upozornila na to, že již před zhruba 20 lety byla snaha případ otevřít.
„Ale tehdy, jak se říká, byla jiná doba, a tak bylo novinářům vyhrožováno a věci se bagatelizovaly," uvedla. Sama na psychiatrovo jednání upozornila poté, co se prezident Miloš Zeman rozhodl Cimickému udělit státní vyznamenání.
Žena poděkovala dalším obětem a svědkům, kteří měli energii a odvahu promluvit. Upozornila na to, jak je důležité, aby v podobných případech měli napadení ve svém okolí soucitné lidi, kteří k nim nebudou lhostejní.
„Mnoho obětí sexualizovaného násilí ztratí vůli bojovat právě v ten prvotní moment, kdy někomu blízkému sdělí svou zkušenost. Pokud se v ten moment nesetkají s pochopením, soucitem a podporou, často to vzdají,“ popsala Fabiánová.
Případ Cimického ukázal, že autorita není nedotknutelná. Spravedlnost existuje, míní advokátka
Číst článek
Zpěvačka také připomněla, že v Česku nahlašuje trestné činy týkající se sexualizovaného násilí pouze zhruba pět procent obětí, což nahrává agresorům. „Věřím ale, že jsme na dobré cestě a že dokážeme lépe chránit sami sebe jako celek," uzavřela Fabiánová.
Soud potrestal Cimického za čtyři znásilnění a 35 případů vydírání, kterých se měl dopustit v průběhu čtyřiceti let - od roku 1979 do roku 2019.
Ženy, které byly převážně pacientkami Psychiatrické nemocnice Bohnice a později centra duševního zdraví Modrá laguna, podle soudu lékař osahával, líbal nebo s nimi prováděl další sexuální praktiky. Mezi poškozenými jsou i studentky, které byly v bohnické léčebně na praxi.
Podle právní zástupkyně poškozených Lucie Hrdé byl výslech pro ženy velmi náročný, rozhodnutí soudu uvítaly.