Poslanci by dnes měli hlasovat o církevních restitucích

Zákon o církevních restitucích je ve sněmovně jen krok od schválení. Není ale vůbec jasné, jestli dnes na konečné hlasování vůbec dojde. Opozice je totiž s předlohou nespokojená a hrozí obstrukcemi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 12.6.2012

Poslanecká sněmovna 12.6.2012 | Foto: Filip Jandourek

Nevyřešený problém vyrovnání státu a církví přitom už více než 20 let komplikuje život i městům a obcím. Se zablokovanými pozemky totiž radnice nemohou nakládat.

Například město Sedlec Prčice chtělo rozšířit místní hřbitov. Podle starostky Miroslavy Jeřábkové z TOP 09 to ale právě kvůli restitucím není možné.

„Bohužel pozemek v tuto chvíli spravuje Pozemkový fond a my nemůžeme ten pozemek odkoupit, protož enám samozřejmě arcibiskupství není schopno prodat tento pozemek. Pozemkový fond není schopen ho uvolnit,“ uvedla Miroslava Jeřábková.

Církve mají dostat zhruba polovinu svého někdejšího majetku v hodnotě asi 75 miliard korun. Za ostatní by jim stát měl během příštích třiceti let vyplatit 59 miliard korun. Tato částka bude navýšena o inflaci.

Některé římskokatolické diecéze se už ale bez ohledu na výsledek hlasování začaly na případný návrat svého majetku připravovat.

„Ta metodika nakládání s majetkem se připravuje společně pro celou Českou biskupskou konferenci. V prvních letech to nebudou rozhodně nějaké překotné změny, ale především evidence, správa a údržba majetku. A také takové zjištění, jak na tom jsme a jak by se s tím dalo dál nakládat,“ řekl litoměřický generální vikář Stanislav Přibyl.

Opozice se chystá blokovat hlasování o církevních restitucích

Číst článek

ČSSD chystá ve sněmovně další obstrukce. Podle šéfa jejích poslanců Jeronýma Tejce chce koalici doslova znechutit projednávání církevních restitucí.

Sociální demokraté se pokusí vládní koalici donutit, aby s nimi jednala o nové podobě vyrovnání státu s církvemi. Jednou z možností, jak projednávání zbrzdit, je podle Tejce veto na hlasování o předloze po 14 hodině. Podle premiéra a předsedy ODS Petra Nečase už se jednalo dost.

Podle šéfa poslanců KSČM Pavla Kováčika chybí v návrhu na vyrovnání státu s církvemi mimo jiné přesný výčet a ocenění vydávaného majetku.

Jan Kopřiva, Věra Pfeifferová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme