Týdeník iROZHLASu: detaily k největší špionážní akci v Česku. Pomohla náhoda a postřeh vyšetřovatele
„Obrovský výbuch, obrovský mrak se šíří,“ volají na tísňovou linku 16. října 2014 první vyděšení lidé, svědci exploze muničního skladu ve Vrběticích. Speciální podcastová série Akce: Výbuch přináší 10 let poté neznámé detaily největší špionážní akce v Česku. Přibližuje, jak teroristy odhalila náhoda, ale vypráví také o hrdinství velitele hasičů, který jen těsně zachránil 60 svých lidí. Vydejte se s námi po stopách ruských agentů ve Vrběticích.
Vážení čtenáři, náš pravidelný Týdeník iROZHLASu se sice tentokrát zaměřuje převážně na jedno téma, a to vrbětickou kauzu, o pravidelné tipy na zajímavé články a podcasty ale nepřijdete, najdete je v druhé části našeho redakčního newsletteru.
Pětidílná podcastová série Akce: Výbuch detailně mapuje okolnosti exploze muničního skladu ve Vrběticích, na který místní dodnes vzpomínají. „Hodilo to se mnou na stranu, a bylo,“ přibližoval Jaromír Pavlusek, co se mu tehdy stalo.
Když se na místa reportéři Českého rozhlasu po letech vraceli, věděli, že bude těžké u lidí takové vzpomínky oživit. „Jeli jsme tam s dobovými záznamy, které v roce 2014 vysílal Český rozhlas, abychom jim je pustili. Bylo vidět, jak jim okamžitě naskočilo, co dělali, kde byli, co prožívali. Nevynořily se jim jenom vzpomínky, ale i emoce,“ líčí práci v terénu Artur Janoušek, zkušený investigativní novinář a spoluautor podcastové série.
- 1. díl: 9:49
- 2. díl: Zrnko rýže
- 3. díl: Turisti ze Salisbury
- 4. díl: Česká spojka
- 5. díl: Sbohem, Rusko
Šéfka rozhlasových investigativců Markéta Chaloupská pak zdůrazňuje, že se jim podařilo rozmluvit velkou spoustu lidí. „Velitel hasičů Jiří Ovesný nám líčil, že kdyby nezasáhl včas a neodvolal své kolegy, tak by přišlo o život 60 lidí,“ zmiňuje jeden ze silných příběhů celé kauzy.
„Vedle nás dopadla velká střepina, asi třiceticentimetrová. Ta by proletěla člověkem bez problémů. Viděli jsme ji a říkám, tady končíme a balíme to. Odjížděli jsme jako poslední, to už byly detonace ohromné. Když jsme odjeli, do dvou minut to vybuchlo. Za ty dvě minuty jsme ujeli asi jeden kilometr. Pyrotechnici nám říkali, že tlaková vlna byla tak silná, že do kilometru by nikdo nepřežil.“
Jiří Ovesný (velitel hasičů)
„Podařilo se nám také rozmluvit hlavního vyšetřovatele Davida Olexu, který dosud nikde nemluvil, ale i vrcholné politiky, třeba prezidenta Petra Pavla, který popisoval svoje pocity, když se o tom dozvěděl, nebo bývalého prezidenta Miloše Zemana. A mluvili jsme také se šéfem BIS Michalem Koudelkou,“ vyjmenovává Chaloupská všechny klíčové hráče, které dokázali dostat před mikrofon.
„Pamatuji si to jako dnes, byl to pátek, už bylo odpoledne. Jako nový vyšetřovatel jsem začal pročítat spis, a když jsem zahlédl fotokopie pasů, hned jsem si říkal: To už jsem někde viděl.“
David Olexa (hlavní vyšetřovatel)
Kauza výbuchů muničních skladů ve Vrběticích měla nakonec obrovský dopad na českou politiku. Česko vyhostilo desítky ruských diplomatů a zaměstnanců ambasády, Kreml zařadil Česko na seznam nepřátelských států.
Všech pět dílů Akce: Výbuch najdete už teď na serveru iROZHLAS.cz, stejně jako rozhovory s Arturem Janouškem pro podcast Vinohradská 12 a pro pořad Host Lucie Výborné, kde mluvil spolu s Markétou Chaloupskou.
V pondělí pak vydáme bonusový díl se zlodějem, který chodil do muničního areálu krást samopaly. „Zazvonili jsme u něj a čekali, že nás vyhodí a nebude se s námi bavit. On nás překvapil, pozval nás domů, udělal nám kafe a půl hodiny vyprávěl velmi otevřeně o tom, jak s kumpánem do areálu lezli,“ vzpomíná reportér Janoušek, jak ho přístup zloděje překvapil.
A během týdne ještě přibudou rozhovory s klíčovými postavami celé kauzy.
Pro fanoušky mluveného slova
- Zpravodajský podcast Vinohradská 12 pokračuje ve speciální sérii o politickém extremismu. Pátý díl s politologem Janem Charvátem z FSV UK se věnuje populismu. Byl tu vždycky? Je fér? A jak moc ohrožuje populismus naši demokracii?
- Podcast Bruselské chlebíčky tentokrát zaměřil svou pozornost na Jozefa Síkelu (STAN), který se může stát eurokomisařem pro mezinárodní partnerství. Bude totiž řídit projekt Global Gateway, přes který má protéct 300 miliard eur. Síkela ale musí vytyčit cestu, po které bude kráčet. Pokud se mu vše povede, může EU čelit rozpínání Číny.
- Meteorolog Michal Žák v pořadu Jak to vidí... varuje, že povodně budou kvůli změně klimatu ničivější. Rozumné proto podle něj je opustit záplavové oblasti. „Je opravdu nejrozumnější přestěhovat se z nejkritičtějších a nejvíce ohrožených míst do oblastí, kde je riziko záplav zanedbatelné nebo ideálně žádné,“ míní.
Četlo se také
- ‚Ten, kdo porazil Izrael.‘ Jak silný je Hizballáh, jakou má pozici v Libanonu a může ho vláda podpořit?
- Piráti přichází o jádro své podpory, oslabovat budou dál, shodují se odborníci. Pokusí se zachránit v opozici
- Kdyby Putin pohltil ukrajinskou armádu, dojel by až na hranice Varšavské smlouvy, varuje analytik
- Politolog: Fiala porušil politické mravy, teď doplácí na otálení. Důvody pro odvolání Bartoše měl už v srpnu
Na závěr přicházím, milí čtenáři, s prosbou. Podpořte server iROZHLAS.cz v soutěži Křišťálová lupa, která oceňuje nejlepší projekty a služby českého internetu. Hlasování vám zabere jen pár minut.
Děkujeme, že jste s námi. Vaše podpora pro nás hodně znamená
![](https://www.irozhlas.cz/sites/default/files/uploader_unmanaged/lupa_1240x300_240927-133258_kro.jpg)