Novela o televizních a rozhlasových poplatcích míří do mediálního výboru. Opozice zamítnutí neprosadila
Opoziční hnutí ANO a SPD neprosadila v pátek ve Sněmovně zamítnutí vládního návrhu na růst poplatků veřejnoprávní televizi a rozhlasu. Předloha odolala i snahám o vrácení vládě k přepracování. Opozice kritizovala mimo jiné navrhovaná pravidla valorizace poplatků do budoucna a změny v jejich hrazení firmami.
Debata ve Sněmovně o změnách v poplatcích trvala v prvním čtení ve čtvrtek a pátek celkem zhruba 18 hodin.
Baxa: Vláda připraví ústavní změnu ke kontrole veřejnoprávních médií Nejvyšším kontrolním úřadem
Číst článek
Zamítnutí předlohy podpořilo 71 opozičních poslanců z celkem 167 přítomných členů dolní komory. Obdobně dopadlo hlasování i o návrhu na vrácení novely vládě k přepracování, což se obecně chápe jako mírnější způsob zamítnutí.
Lídr SPD Tomio Okamura neprosadil usnesení, kterým by Sněmovna vyzvala Nejvyšší kontrolní úřad k prověrce hospodaření České televize a Českého rozhlasu s poplatky i s vyhodnocením účelnosti výdajů.
Novela nyní zamíří do mediálního výboru. Poslanec ANO Martin Kolovratník ještě navrhoval projednání v hospodářském výboru kvůli dopadu novely na firmy, jeho návrh ale neprošel.
Pevná hodina hlasování
Vládní koalice v pátek stanovila hlasování o zvýšení rozhlasových a televizních poplatků na 13.00. Předseda klubu ODS Marek Benda to zdůvodnil obavami z obstrukcí. Opozice pevné hlasování ostře kritizovala.
„Je to ohýbání zákona o jednacím řádu pro nic,“ prohlásil předseda klubu SPD Radim Fiala. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová opakovaně zdůraznila, že vládní koalice využila tuto možnost, kterou připouští usnesení Sněmovny z 90. let, již poosmé.
Rozpravu provázela hlavně opoziční kritika. Řada opozičních řečníků poukazovala na to, že Česká televize a Český rozhlas nepodléhají kontrole ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu.
Kolik platí Češi za média veřejné služby? Poplatky má vyšší i Chorvatsko nebo Slovinsko, říká socioložka
Číst článek
Nejdelší projev měl předseda ANO Andrej Babiš, který ve čtvrtek mluvil zhruba 4,5 hodiny a výslovně uvedl, že jde o obstrukci s cílem zvýšení takzvaných koncesionářských poplatků oddálit. Již dříve prohlásil, že kvůli tomu bude ve Sněmovně „krvácet na barikádě“, od 18.00 se ale z dalšího jednání omluvil.
Poplatek České televizi zvyšuje novela o 15 korun na 150 korun měsíčně a Českému rozhlasu o deset korun na 55 korun za měsíc.
Hradit se má za zařízení schopná přijímat vysílání, tedy nejen za televizní a rozhlasový přijímač, ale nově také za takzvané chytré telefony, tablety a počítače.
Zůstává princip, že se platí jeden poplatek za jednu domácnost bez ohledu na počet přístrojů.