Novela o televizních a rozhlasových poplatcích míří do mediálního výboru. Opozice zamítnutí neprosadila

Opoziční hnutí ANO a SPD neprosadila v pátek ve Sněmovně zamítnutí vládního návrhu na růst poplatků veřejnoprávní televizi a rozhlasu. Předloha odolala i snahám o vrácení vládě k přepracování. Opozice kritizovala mimo jiné navrhovaná pravidla valorizace poplatků do budoucna a změny v jejich hrazení firmami.

Aktualizujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radiožurnál, Český rozhlas, rádio, rozhlas, mikrofon (ilustrační foto)

Úvodní sněmovní debatu o růstu poplatku za televizi a rozhlas poslanci druhý den dokončili (ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Debata ve Sněmovně o změnách v poplatcích trvala v prvním čtení ve čtvrtek a pátek celkem zhruba 18 hodin.

Baxa: Vláda připraví ústavní změnu ke kontrole veřejnoprávních médií Nejvyšším kontrolním úřadem

Číst článek

Zamítnutí předlohy podpořilo 71 opozičních poslanců z celkem 167 přítomných členů dolní komory. Obdobně dopadlo hlasování i o návrhu na vrácení novely vládě k přepracování, což se obecně chápe jako mírnější způsob zamítnutí.

Lídr SPD Tomio Okamura neprosadil usnesení, kterým by Sněmovna vyzvala Nejvyšší kontrolní úřad k prověrce hospodaření České televize a Českého rozhlasu s poplatky i s vyhodnocením účelnosti výdajů.

Novela nyní zamíří do mediálního výboru. Poslanec ANO Martin Kolovratník ještě navrhoval projednání v hospodářském výboru kvůli dopadu novely na firmy, jeho návrh ale neprošel.

Pevná hodina hlasování

Vládní koalice v pátek stanovila hlasování o zvýšení rozhlasových a televizních poplatků na 13.00. Předseda klubu ODS Marek Benda to zdůvodnil obavami z obstrukcí. Opozice pevné hlasování ostře kritizovala.

„Je to ohýbání zákona o jednacím řádu pro nic,“ prohlásil předseda klubu SPD Radim Fiala. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová opakovaně zdůraznila, že vládní koalice využila tuto možnost, kterou připouští usnesení Sněmovny z 90. let, již poosmé.

Rozpravu provázela hlavně opoziční kritika. Řada opozičních řečníků poukazovala na to, že Česká televize a Český rozhlas nepodléhají kontrole ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu.

3:46

Kolik platí Češi za média veřejné služby? Poplatky má vyšší i Chorvatsko nebo Slovinsko, říká socioložka

Číst článek

Nejdelší projev měl předseda ANO Andrej Babiš, který ve čtvrtek mluvil zhruba 4,5 hodiny a výslovně uvedl, že jde o obstrukci s cílem zvýšení takzvaných koncesionářských poplatků oddálit. Již dříve prohlásil, že kvůli tomu bude ve Sněmovně „krvácet na barikádě“, od 18.00 se ale z dalšího jednání omluvil.

Poplatek České televizi zvyšuje novela o 15 korun na 150 korun měsíčně a Českému rozhlasu o deset korun na 55 korun za měsíc.

Hradit se má za zařízení schopná přijímat vysílání, tedy nejen za televizní a rozhlasový přijímač, ale nově také za takzvané chytré telefony, tablety a počítače.

Zůstává princip, že se platí jeden poplatek za jednu domácnost bez ohledu na počet přístrojů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme