Domovy pro seniory mohou zdražit až o 15 korun za den. Změnu vítají, peníze půjdou na platy a energie

Domovy pro seniory a pobytové sociální služby podraží. Podle nové vyhlášky ministerstva práce a sociálních věcí mohou od klientů chtít o 15 korun denně navíc, celkem si tak mohou nárokovat 575 korun za den. Český rozhlas Plus oslovil osm domovů pro seniory v Ostravě a 10 domovů v Pardubickém kraji, z nichž většina plánuje zdražovat.

Ostrava, Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodce si kontroluje účtenku z nákupu

Domovy pro seniory mohouou zdražovat, umožní jim to nová vyhláška ministerstva práce a sociálních věcí | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zdražení v ostravských domovech má proběhnout nejpozději do konce letošního roku. Klienti si kvůli vyhlášce připlatí asi o 460 korun více za měsíc. Domovy obecně vyšší příjmy vítají, i když jde řádově o stokoruny. Například ostravský Domov Sluníčko díky tomu může udržet seniorům třeba ovoce nebo čerstvé džusy k obědu nebo třeba sobotní zákusky, což by kvůli zdražování potravin mohlo být jinak složité.

Podle oslovených ředitelů s tím klienti nebudou mít výraznější problémy, protože se zvyšovaly důchody. I když lidem ze zákona musí z důchodu zůstat po zaplacení alespoň 15 procent, tak obecně s těmi úhradami pomáhají příspěvky na péči anebo třeba i jiné sociální dávky.

Například ve zmiňovaném sluníčku lidé mohou požádat také o slevu. V této době tam evidují asi 20 žádostí. Podle vedení jde zejména o hornické vdovy, tedy ženy, které byly výraznou část svého života v domácnosti a mají obecně nižší důchody.

25:28

Gerontoložka: Školka vedle domova důchodců? Běžná praxe posilování mezigenerační solidarity

Číst článek

Většina z deseti oslovených domovů pro seniory v Pardubickém kraji vyhlášky využije. Ředitelé a ředitelky zařízení jako nejčastější důvod zdražení uváděli rostoucí ceny potravin a energií. Některé domovy zdražením reagují taky na zvyšování platů zaměstnanců.

Od 1. března už změnil úhrady například domov pro seniory v Heřmanově Městci, kde vzrostly denní sazby celkem o deset korun. K 1. dubnu pak ceny změní domov u fontány v Přelouči nebo domov seniorů Seč. A to na maximální možnou výši, kterou vyhláška umožňuje. Naopak domovy Dubina a u kostelíčka v Pardubicích zdražení zatím odložily a nové sazby v nejbližší době neplánují.

Silvie Mikulcová, Anna Kuchařová, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme