Počet útoků psů proti lidem narůstá

V Česku se zvyšuje množství případů napadení člověka velkým psem. Poslední tragický případ se stal ve středočeském Kolíně. Muž, kterého vážně zranila argentinská doga, zemřel na následky napadení v nemocnici. Znovu se tedy přetřásá otázka: Co dělat s neúnosnou situací?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lívanec a pes

Lívanec a pes

Doga, která v Kolíně napadla dva lidi a jednoho z nich usmrtila, byla nevychovaná. Zvíře se pod plotem podhrabalo na sousední zahradu a tam napadlo staršího muže a potom i jeho dceru. Vina je na straně majitelů psa, shodli se Radiožurnálem oslovení cvičitelé psů.

Kynolog Rudolf Desenský se vyjádřil jednoznačně: "Když pes dělal tohle, co nemá, zvlášť pak na cizím území, to znamená, že nerespektuje, že je na jiné půdě, než kam patří, to je podle mého názoru krajní forma nevychovanosti."

Lidé, kteří výchovu psa bojového plemene nezvládnou, si ho nebudou moci pořídit. Tak zní jedna z variant připravované změny zákona o chovu psů. Pracuje na ni sociálně-demokratický poslanec Jeroným Tejc. Druhá z variant počítá se zpřísněním postihů za napadení psem. A také s tvrdými postihy lidí, kteří o svého psa neumějí pečovat. Včetně zanedbávání výcviku a nebo týrání zvířete.

Varianty chce Jeroným Tejc ještě projednat spolu s kynology: "Ta první je vyjmenování jednotlivých plemen, která mohou být riziková a mohou způsobit vážné následky: Stanovila by pro ně podmínky, respektive pro jednotlivé osoby, které by si takové psy chtěly pořídit. Má to jeden háček, a to jsou kříženci, které bychom v té chvíli těžko určovali."

"Ta druhá možnost je, že půjdeme cestou mírnější, nevyjmenováním větších plemen, ale obecně stanovíme větší postihy pro napadení psem pro ty, kteří ho nebudou chovat v souladu s požadavky zákona," dodává Jeroným Tejc.

Poslanec Tejc by chtěl vypracovat návrh zákona ještě v letošním roce: "Na přelomu září a října, možná ještě v listopadu, by v Poslanecké sněmovně byly odborné semináře, na které by byla pozvaná především kynologická veřejnost. Takže, pokud by tento zákon měl spatřit světlo světa, tak by to bylo někdy na přelomu kalendářního roku - a tak, aby mohl být schválený ještě v tomto volebním období."

Kynolog Rudolf Desenský ale tuto změnu současného zákona považuje za zbytečnou. Podle něj by stačilo důsledně dodržovat současné zákony:

"Dneska se kašle na to, že nějaký pes někoho kousne, chvilku se okolo toho udělá boom, pak to zase utichne a postihem jsou nanejvýš pokuty, pokud vůbec nějaké. Z druhé strany to nefunguje taky. Když někdo utýrá psa, nikdo to neřeší, maximálně se udělá ty, ty, ty. Přestože zákon na ochranu zvířat proti týrání tady je. To znamená, že se tento zákon nerespektuje."

Michaela Vetešková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme