Podplácení a legalizace výnosů z trestné činnosti. V kauze Dozimetr obžaloval státní zástupce dvě firmy
Státní zástupce obžaloval v souvislosti s takzvanou kauzou Dozimetr dvě společnosti, které se podle něj podílely na úplatkářství v pražském dopravním podniku (DPP). Žalobce firmy viní z podplácení a legalizace výnosů z trestné činnosti. Na webu to ve středu uvedl státní zástupce Adam Borgula.
V kauze Dozimetr čelí od června obžalobě devět lidí v čele s podnikatelem Michalem Redlem. Skupina kolem něj podle policistů systematicky obsadila klíčové pozice v DPP tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení.
Policisté na jaře navrhli v případu obžalovat tři společnosti. Podle dřívějších informací České televize (ČT) šlo o dodavatelské a subdodavatelské společnosti Analogia, Uniprog Solutions a Information Systems Factory Group, ve kterých figurovali nebo figurují obvinění z hlavní větve kauzy.
Státní zastupitelství podalo obžalobu na 9 podezřelých z korupční kauzy Dozimetr. U dvou navrhuje dohodu
Číst článek
„Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze dne 6. 9. 2024 podal k Obvodnímu soudu pro Prahu 5 obžalobu na dvě právnické osoby, které se ve prospěch organizované zločinecké skupiny podílely na úplatkářské trestné činnosti související s plněním veřejné zakázky Dopravního podniku hl. m. Prahy akciová společnost,“ napsal Borgula. Zároveň navrhl, aby se případ spojil s Redlovou kauzou.
Kromě podnikatele čelí v případu obžalobě například také někdejší náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (dříve STAN) či tehdejší náměstek ředitele DPP Matej Augustín. Kromě devíti obžalob podal Borgula v případu také u dvou lidí návrhy na dohodu o vině a trestu.
Státní zástupce klade obžalovaným za vinu účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatku, podplacení, praní špinavých peněz a také nedovolené nakládání s drogami. U nejpřísnější kvalifikace hrozí obžalovanému až třináct let a čtyři měsíce vězení, protože u trestných činů spáchaných ve prospěch organizované zločinecké skupiny se horní hranice sazby zvyšuje o třetinu a trest se ukládá v horní polovině nové sazby.
Vila, ve které žije obviněný podnikatel Redl, je na prodej. Realitka ji nabízí za 65 milionů
Číst článek
Analogia podle dřívějších informací Deníku N patří podnikateli Jindřichu Špringlovi, který je stíhaný v hlavní části kauzy za údajnou pomoc při uplácení bývalého člena dozorčí rady dopravního podniku. Firmu Information Systems Factory Group vlastní podle serveru společnost Berodio Group, jejímž jediným akcionářem je podnikatel Pavel Dovhomilja. Ten údajně spolupracoval s policií a popsal jí fungování skupiny.
Společnost Uniprog Solutions s dopravním podnikem podle Deníku N spolupracuje dlouhodobě. V roce 2019 vyhrála zakázku za 300 milionů na podporu a rozvoj vnitřního Dopravního informačního systému. DPP s ní ke smlouvě letos podepsal několik dodatků, například v únoru za 32 milionů korun bez DPH.
Do předloňského července byl předsedou představenstva firmy slovenský podnikatel Maroš Jančovič, kterého policie v Dozimetru viní z pravidelného odvádění poplatků Redlově skupině a z praní špinavých peněz.
Vedle DPP se případ ve svých vedlejších větvích dotýká i Všeobecné zdravotní pojišťovny či zakázek Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje.