Na úřadech práce roste agresivita. Na pracovnice jsou si klienti schopní počkat na chodbě nebo venku

Přibývá slovních i fyzických útoků na úřadech. Dokazuje to statistika Úřadu práce. Nejvíce útoků je v Moravskoslezském kraji, nejčastěji to jsou slovní útoky, strkanice, ale i facky a rány pěstí. Úřad letos zaznamenal už více než 400 slovních nebo fyzických útoků.

Ostrava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce, ilustrační foto

Úřad práce, ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Míra agresivity na úřadech práce roste. Vyplývá to ze statistik, které si úřad sám vede. Každý čtvrtý incident nebo napadení se letos staly na Ostravsku. S agresivitou mají problém úředníci a úřednice také na Ústecku. V dalších krajích je situace klidnější.

Nejméně případů, letos tři, se staly na Zlínsku. Že je celkově takových situací více dokazuje už jenom to, že lotos ani ne za půl roku se jich stalo zhruba tolik jako v celém roce 2020. Potom v dalších letech je číslo stále větší.

20:48

Měl by se zjednodušit systém dávek, kdy by místo dvaceti existovaly pouze dvě, míní sociolog

Číst článek

Loni bylo různých agresivních útoků dohromady přes 620. Nárůst agresivních reakcí je způsoben především nespokojeností klientů, kteří se domáhají přiznání sociálních dávek.

Nelíbí se jim výplatní termíny, výše dávek, i to, že je například nedostanou celé v hotovosti nebo že jsou vyřazeni ze seznamu uchazečů o práci, protože nespolupracují.

Nejčastěji se jedná o slovní výhrůžky, křik nebo různé strkanice. Ne vždy to ale končí tam. Podle zdokumentovaných případů se stává, že klienti fyzicky napadnou úřednici, a to nejenom v kanceláři, počkají si na ni na chodbě anebo i venku.

Některé incidenty skončily i u soudu, podmíněné tresty padly za vážná poranění po útoku pěstmi, ale i za vyhrožování zabitím.

Problémy bývají většinou tam, kde se řeší hmotná nouze a také zaměstnanost. Pracují tam ale, až na výjimky, z 99 % jenom ženy, a právě pro ně to podle Úřadu práce vůbec není jednoduché.

Jak tomu úřady předchází?

Úřad práce využívá bezpečnostní přepážky, v kancelářích bývá pro jistotu více lidí, jsou tam nouzová tlačítka, případně kamery. Přibývá také například prosklených dveří, aby ochranka viděla co se uvnitř děje.

Martin Knitl, jar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme