Obce v Moravskoslezském kraji se stále vypořádávají s následky zářijových povodní. Starostové by uvítali prodloužení stavu nebezpečí o další měsíc, rozhodovat o tom bude vláda.
„Cílem není služby úřadu omezovat, ale naopak zkvalitnit a posílit tam, kde je to skutečně potřeba,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel úřadu Daniel Krištof.
Úřad práce jim nahradí polovinu vyplacených částek zaměstnancům či dohodářům za dobu, kdy nemohli kvůli záplavám pracovat. Na pracovníka bude možné získat včetně odvodů až 18 400 korun měsíčně.
„Průměrná vyplacená částka činí přes 30 000 korun. Na Moravě v místech, kde voda stoupala, je nižší. Tam, kde voda protekla, je podpora vyšší. Škody jsou tam závažnější,“ přiblížil šéf úřadů práce.
Nejvyšší nezaměstnanost byla v září v Ústeckém kraji se 6,2 procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost byla v Praze, kde práci hledalo 2,9 procenta lidí.
Podle Krištofa by měl trh práce v regionu propouštění z Liberty zvládnout. O pracovníky je zájem. Lidé řeší hlavně to, zda projdou rekvalifikací a udrží si pak svůj dosavadní výdělek.
Zaměstnanci nyní budou mít nárok na odstupné ve výši až jedenácti měsíčních platů. Odstupné ale zřejmě budou muset vymáhat prostřednictvím insolvenčního řízení.
Nezaměstnanost v Česku v červenci vzrostla na 3,8 procenta, v červnu i květnu činila 3,6 procenta. Lidí bez práce bylo v polovině letních prázdnin 283 011.
Většina provozů Liberty Ostrava stojí od loňského prosince, kdy huti zastavila společnost Tameh Czech dodávky energií. Převážná část zaměstnanců, kterých má podnik zhruba 5000, je od té doby doma.
„Nebudeme radit lidem, jak mají vyplnit žádosti. Ale to, co oni nezvládnou online, jim budeme schopní pomoci překlopit online na základě dokumentů, které si s sebou donesou,“ říká mluvčí pošty Vitík.
Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 3,7 procenta, v březnu byla o 0,2 procentního bodu vyšší. Pokles způsobil hlavně rozjezd dalších sezonních prací.
Pražské soudy uznaly bývalého leteckého konstruktéra Dvořáka vinným z vraždy, pokusu o další vraždu, pokusu o těžké ublížení na zdraví, z nedovoleného ozbrojování a poškození cizí věci.
„Český systém uspokojí to, že inženýr pracuje s lopatou. Ale přitom by měl zkoumat jeho kvalifikaci. Když zjistí, že pracuje pod ní, tak to bude řešit a nabídne mu lepší práci,“ poukazuje Dan Prokop.
Důvody, proč se situace vyhrotila, jsou poměrně jasné: Rychlý růst cen nemovitostí živený nízkými úrokovými sazbami vystřídala inflace, kterou centrální banka musela zastavit navýšením úroků.
„Žadatelé o dávku musí už teď doložit bankovní účty, ale nově se úřady práce budou ptát rovnou bank,“ kritizuje změnu šéf neziskové organizace Iuridicum Remedium.
„Rád bych zlepšil vnímání úřadu práce, aby to nebyl pracák a sociálka, a aby se občané nebáli říct o pomoc,“ říká generální ředitel Úřadu práce Daniel Krištof.
Loni solidární ubytovatelé od státu dostali 1,62 miliardy korun a letos v prvním pololetí 1,04 miliardy korun. Podle dřívějších informací dvě třetiny ubytovaných měly bydlení v samostatném bytě.
Nejvíce útoků je v Moravskoslezském kraji, nejčastěji to jsou slovní útoky, strkanice, ale i facky a rány pěstí. Úřad práce letos zaznamenal už více než 400 slovních nebo fyzických útoků.
Systém by měl mít dvě základní dávky. Jedna by mířila na pomoc při hmotné nouzi a druhá by byla výrazně širší, byla by to tedy nějaká dávka sociální podpory, říká v rozhovoru sociolog Daniel Prokop.
Zaměstnavatel může toto nařízení plnit různě, například odběrem výrobků nebo služeb od společností, které zaměstnávají více než padesát procent osob se zdravotním postižením.
Nezaměstnanost v Česku během března klesla na 3,7 procenta. Vývoj na trhu práce podle úřadu aktuálně odpovídá ročnímu období, kdy je nezaměstnanost v zimě vyšší a s příchodem jara klesá.
Místo pár týdnů čekají lidé na sociální dávky i několik měsíců. V Praze někdy i půl roku. Někteří lidé tak nemají na nájem, na jídlo ani na léky. Proč úřady práce hrubě porušují zákonné lhůty?