Na přípravu na talentové zkoušky budou mít letos žáci více času. Kritizují to ale konzervatoře i uchazeči

Uchazeči o studium na konzervatořích, středních odborných školách nebo sportovních gymnáziích mají v tomto školním roce více času na přípravu k talentovým zkouškám. Nebudou totiž v lednu jako dosud, ale až na jaře. Termín se změnil v souvislosti s digitalizací přijímacího řízení. Ne všichni jsou s tím ale spokojeni. Problém mají někteří studenti, jejich rodiče a taky konzervatoře.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přijímací zkoušky

„Na ministerstvu se připravuje legislativní změna, která by šla s novelou školského zákona, kterou chystáme teď na podzim“ | Foto: Petr Topič | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Problémem pro mnohé je to, že jsou nově termíny talentových zkoušek ve stejném období jako jednotná přijímací zkouška od Cermatu, tedy v březnu a dubnu. Hlavním argumentem mnoha uchazečů je nedostatečný prostor pro koncentraci na jednotlivé zkoušky.

Někde výuka jednoznačně fungovat nebude. Situace se stále vyvíjí, řekl šéf asociace základních škol

Číst článek

Novinka byla navíc celkem překvapení a panika, popsala například Vladimíra Sehnoutková, jejíž syn se hlásí na Střední odbornou školu v Praze.

„Ono by se mohlo zdát, že talentové zkoušky nevyžadují moc přípravy, že stačí přijít a něco zazpívat nebo namalovat, ale každá škola má svoje nároky. Většinou to není vůbec takhle snadné. Připravovat se zároveň na toto a zároveň na jednotné zkoušky je opravdu náročné,“ vysvětluje.

Podobně se vyjádřila i paní Bláhová. Její vnučka, kterou má v péči, se připravuje na talentové zkoušky na pražskou konzervatoř. „Myslím si, že umělecké školy jsou zvláštními druhy škol a výjimky by měly existovat.“

Posun talentových zkoušek souvisí s loňskou digitalizací přijímacího řízení. Vzhledem ke sjednocení zveřejňování výsledků by tak vydělení talentových oborů komplikovalo situaci.

25:42

Expert: Ne každý se v rodině naučí vycházet s dalšími. Je potřeba to trénovat, pomáháme s tím školám

Číst článek

Důvodů je ale podle Emanuela Vittka z ministerstva školství více. „Pro tyto školy znamenalo předsunuté přijímací řízení velkou organizační zátěž prakticky po celý školní rok. Stejný problém měla sportovní gymnázia, kde se kromě talentových zkoušek koná i jednotná přijímací zkouška, což vedlo k tomu, že přijímací řízení trvalo téměř tři čtvrtě roku,“ sděluje.

Ředitel Ježkovy konzervatoře a předseda Asociace konzervatoří Eduard Klezla zdůraznil, že mezi talentovými zkouškami a jednotnou přijímací zkouškou od Cermatu je potřeba dostatečný prostor, aby uchazeči měli klid na rozdílnost přípravy.

„Hlavním důvodem tohoto počinu je komfort uchazeče při přijímacím řízení. Koncentrace při přípravě na talentovou zkoušku je zcela rozdílná oproti přípravě na jednotnou přijímací zkoušku,“ kritizuje změnu termínů Klezla.

24:12

Povinná školní docházka ať trvá i dva roky na střední škole, chce poslankyně. ‚Nesmysl,‘ oponuje ředitel

Číst článek

Podle něj i poslankyně Renáty Zajíčkové z ODS je žádoucí, aby se termíny vrátily k původním. Zajíčková sdělila Českému rozhlasu a Radiožurnálu, že se jí o tom už podařilo koaliční kolegy a ministerstvo přesvědčit.

„Na ministerstvu se připravuje legislativní změna, která by šla s novelou školského zákona, kterou chystáme teď na podzim,“ řekla Zajíčková.

K původním termínům by se ale měly vrátit pouze veřejné a soukromé konzervatoře. Pro odborné školy, které mívají na každý obor jiné přijímací řízení, je sjednocení výhodné.

Podle předsedy Asociace středních a vyšších odborných škol Radka Blaháka bude letošní rok pro školy, které mají pouze talentové zkoušky, trochu cesta do neznáma, ale nijak problematicky to nevidí.

Tereza Hübscherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme