Krejčí nabídl ministru školství Mikuláši Bekovi rezignaci, ten ji přijal. Informovali o tom na čtvrteční společné tiskové konferenci. Krejčího ve funkci nahradí jeho zástupkyně Barbora Rosůlková.
Nově jsou termíny talentových zkoušek ve stejném období jako jednotná přijímací zkouška. Hlavní kritikou mnoha uchazečů je nedostatečný prostor pro koncentraci na jednotlivé zkoušky.
„Neříkám, že chyba je pouze na straně školy, také jsme ji udělali. Ale měli jsme jen jednu šanci. Chyby se tady neodpouštějí a tak by to být nemělo,“ popsal Jan Vacek Radiožurnálu.
Pátek je posledním dnem na podání přihlášek do druhého kola přijímacího řízení na střední školy, které nabízejí ještě téměř 26 tisíc volných míst. Celkem v prvním kole neuspělo 29 tisíc uchazečů.
Přijímací zkoušky na střední školy ukázaly na postup v digitalizaci, ale i na trvající mezery v systému. Ten stále zvýhodňuje děti, jejichž rodiče se v něm vyznají a mohou investovat do přípravy.
Nepřijatí uchazeči o studium na středních školách mohou od úterý podat přihlášku ve druhém kole přijímacích zkoušek. Čas mají do pátku 24. května do půlnoci.
K státním maturitám se letos podle dat Cermatu přihlásilo zhruba 75 600 studentů, kteří šli ke zkoušce poprvé. Státní maturita je ze zákona povinná z českého jazyka a literatury.
Z celkových 6000 neúspěšných deváťáků je čtvrtina z metropole a další téměř čtvrtina ze středních Čech. Rodiče i politici popisují případy, kdy na žádnou školu v Praze nestačilo ani 90 bodů ze 100.
České školství učinilo další krok do 21. století. Politici si mohou spokojeně odškrtnout splněný úkol. Řeč je o elektronickém podávání přihlášek na střední školy.
Žáci hlásící se na víceletá gymnázia tvoří největší skupiny neúspěšných uchazečů. Podle ministerstva školství se na osmiletá gymnázia nedostalo 53 procent přihlášených, na šestiletá hned 68 procent.
Cermat opravil testy přijímacích zkoušek na střední školy a víceletá gymnázia, výsledky nahrál do systému DiPSy. Samotné školy povinně zveřejní seznamy přijatých uchazečů 15. května.
Zatím se na střední školy dostalo 90 % uchazečů. Míst by na středních školách mělo být pro uchazeče dost, možná jen ne v těch místech, kde by je uchazeči chtěli.
Cermat oznámil, že mu některé školy nahlásily špatné výsledky jednotných přijímaček. „Už není možné spustit algoritmus celého rozřazení nově, tak ručně opravujeme chyby," řekl jeho ředitel.
„Dokud nezanalyzujeme dopady na jednotlivé uchazeče, neumíme říct, jak se to bude řešit, protože nové seřazení je vyloučené,“ řekl šéf Cermatu. Posunout vyhlášení výsledků podle něj nepřipadá v úvahu.
Jestli a na kterou školu budoucí studenti budou, či nebudou přijati, by se mělo v systému objevit ve středu mezi půlnocí a čtvrtou ráno, řekl Radiožurnálu Miroslav Krejčí.
Ke stažení jsou všechny testy, které student při státních přijímacích zkouškách psali. Rodiče se tak můžou podívat na to, jak si jejich děti vedly u všech testů - tedy nejen toho nejlepšího.
Pondělní testy se neznámkují, ale hodnotí se jen na úrovni prospěl, nebo neprospěl a také procenty. Celkem mohou studenti získat až 50 bodů, ke složení zkoušky jich potřebují 17.
„V případě, že by se našlo, že dvojí výklad byť jen hypoteticky existuje, tak se uznávají správné odpovědi z obou pohledů. Nikdy se nejde cestou, že se dítě poškodí,“ potvrdil ředitel Cermatu Krejčí.
Uchazeči si mohli letos nově podat tři přihlášky místo dvou. I proto je podle mluvčí Cermatu Jany Patákové vyšší počet přihlášek na jednotlivé obory. Žáci určovali, na kterou školu chtějí nejvíce.
Tečku nahradila EZKarta, do konce března dostanou povinnou datovou schránku další profese a ministerstva. Zkrátka zdá se, že digitalizace – slovy básníka – pádí jako bláznivá.
Na začátku příštího týdne by měli mít všichni žáci pozvánky k přijímacím zkouškám na střední školy. Ředitelé finišují s jejich rozesíláním poštou nebo přes elektronický sytém DiPSy.
Letošní novinkou je vedle elektronických přihlášek a systému DiPSy také možnost hlásit se na tři školy místo dosavadních dvou. Jednotné přijímací zkoušky budou žáci psát v polovině dubna.