Počet útoků na studenty a učitele po celém světě roste. V průměru dojde k 8 denně
V letech 2022 až 2023 byli žáci, studenti a učitelé po celém světě terčem šesti tisíc útoků, což bylo o dvacet procent více než ve dvou letech předcházejících sledovanému období. Vyplývá to ze studie, na které se podílela Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu. Ta varuje před znepokojivým nárůstem útoků namířených proti vzdělávání.
Výsledná statistika představuje v průměru osm útoků za den. Někdy je terčů více zároveň a obětí je podle studie deset tisíc. K již tak znepokojivému číslu je potřeba doplnit, že zhruba tisíc školských zařízení bylo zneužito k vojenským účelům, uvedla Světová koalice na ochranu vzdělávání před útoky, která je hlavní autorkou studie.
„Více než deset tisíc studentů a pedagogů bylo zabito, zraněno, uneseno, zadrženo nebo nějak jinak zasaženo,“ uvedla Světová koalice na ochranu vzdělávání, v níž je sdruženo několik humanitárních a mezinárodních organizací.
‚Umožnil mu vlastnit zbraň.‘ Policie zatkla otce podezřelého ze střelby na střední škole v Georgii
Číst článek
Situace je nejhorší v zemích sužovaných válkou, zejména v Barmě, v Pásmu Gazy, Kongu, Súdánu, Jemenu a na Ukrajině. Při zhruba třetině incidentů použili útočníci výbušniny, včetně raket nebo nášlapných min, cituje ze studie agentura AFP.
Zpráva odsuzuje vojenské využívání škol a univerzit, které je rovněž na vzestupu. Poukazuje na případy Afghánistánu, Barmy a Nigérie, kde ozbrojené síly nebo nestátní ozbrojené skupiny obsadily školy a univerzity a používají je jako základny, kasárna a sklady zbraní.
„Historie nás naučila, že nejúčinnějším způsobem, jak zničit národ, jeho identitu, kulturu a lidská práva, je zničit jeho vzdělání,“ zdůrazňuje fond OSN Education Cannot Wait (Vzdělání nepočká).