Bez ostnatých drátů. V táboře Bělá jsou většinou ženy ze zemí bývalého Sovětského svazu

Kvůli vzpourám a ničení majetku hlídkovaly před více než třemi lety v zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem policejní posily až z Prahy. Přes 50 běženců se tam tenkrát navíc pokusilo uprchnout. Nyní je centrum poloprázdné. Po chodbách chodí asi deset žen a obsazená je tak asi desetina míst. Na místě natáčel Radiožurnál.

Reportáž z místa Bělá pod Bezdězem Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nigérie, Afrika,“ odpovídá jedna z žen v zařízení v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku na otázku, odkud pochází. „Nigérie je krásná a Česká republika dobrý,“ hodnotí a dodává, že je jí 29 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bez ostnatých drátů. V táboře Bělá jsou většinou ženy ze zemí bývalého Sovětského svazu. Na místě natáčel Radek Duchoň

„S paní jsem dělala přijímací pohovor. Zjišťovala jsem prvotní informace – co se stalo, proč sem přišla,“ sděluje Radiožurnálu sociální pracovnice paní Ivona. Nicméně jméno ženy a to, kde ji policisté zadrželi, a co na našem území dělala, je tajné.

„Momentálně se tu nacházejí klientky z Mongolska, Iráku a Nigérie. V drtivé většině se tu ale nacházejí klientky ze zemí bývalého Sovětského svazu,“ doplňuje vedoucí zařízení pro zajištění cizinců Miroslava Báchorová.

Pokoje jsou podobné jako na škole v přírodě. Najdeme zde dvě palandy, zelené povlečení a oranžové prostěradlo. Na hřišti venku je pak spousta houpaček nebo i houpacích koní pro ty nejmenší.

Na nástěnce v nové budově visí žluté papíry popsané azbukou a také s nápisy v angličtině, češtině nebo arabštině. „Pro klientky je důležité, aby věděly, co tady všechno mohou a nemohou,“ doplňuje Báchorová.

Zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem | Zdroj: Správa uprchlických zařízení

A z areálu zmizely některá bezpečnostní opatření. „Ostnaté dráty zde již téměř nemáme. Zařízení je primárně určeno pro samotné ženy a rodiny s dětmi. A z tohoto důvodu byly ostnaté dráty odstraněny,“ popisuje mluvčí Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra Jan Piroch.

„Máme také další dvě zařízení – Balková pro oblast Čech a Vyšní Lhoty pro oblast Moravy – kam jsou umisťováni samotní muži,“ doplňuje.

V zařízení zůstávají ženy v průměru několik týdnů. Rodiny s dětmi pak maximálně 90 dní. Zařízení v Bělé slouží především k zajištění cizinců, kterým bylo vydáno pracovníky cizinecké policie rozhodnutí o vyhoštění a zajištění. 

Radek Duchoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme