Do Česka má přijít dvojnásobek pracovníků z Ukrajiny. Vláda kvůli tomu chce přijmout nové úředníky
Stovka nových úředníků pomůže rychlejšímu vyřízení pracovních žádostí pro Ukrajince mířící do Česka, rozhodla vláda. V dobách nízké nezaměstnanosti totiž firmám nestačí současná horní hranice 20 tisíc žádostí ukrajinských pracovníků. Toto číslo se tak navýší na 40 tisíc a právě kvůli tomu jsou potřeba noví úředníci, napsal deník Hospodářské noviny.
Společnosti v současnosti shánějí kolem 320 tisíc pracovníků. Česko má nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii a jednu z nejnižších na světě. Firmy se proto obracejí do zahraničí, aby vhodnou pracovní sílu našly.
Kromě lidí z Ukrajiny pracovníci přicházejí za prací třeba Srbové nebo Mongolové.
Cizinci pracující v Česku loni poslali domů téměř 50 miliard, třetina mířila na Ukrajinu
Číst článek
„Zájem o pracovníky z ciziny roste, v loňském roce se poptávka zaměstnavatelů zdvojnásobila a letos je ještě výraznější,“ řekl Hospodářským novinám mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.
Řemeslníci i řidiči
Zaměstnavatelé shánějí hlavně obráběče kovů, obsluhu ke strojům, řemeslníky a řidiče. I proto od léta 2016 funguje tzv. Režim Ukrajina, který urychluje najímání zájemců z této země.
S tím pomáhají firmám i Hospodářská komora nebo Svaz průmyslu. Díky této spolupráci se eliminuje korupce, která umožňovala přednostní místo v pořadníku žádostí na ambasádě. Se získaným vízem dostane Ukrajinec či Ukrajinka pracovní kartu, díky které může legálně pracovat po dva roky.
‚Situace v Česku je stabilizovaná.‘ Policie loni odhalila nelegální pobyt 4992 lidí
Číst článek
Jenže tím, jak se snaží firmy naplnit chybějící kapacity, roste i čekací doba na ambasádě. V současnosti to jsou asi tři měsíce.
Na 130 nových úředníků
Navýšení ročního limitu pro lidi z Ukrajiny znamená výrazný nárůst úředníků. Podle dokumentu, který putuje do připomínkového řízení, vznikne na ministerstvu vnitra 110 nových míst, na ministerstvu zahraničí sedm a stát rovněž přijme i 15 nových inspektorů práce, uvádí deník.
V letošním roce to pro rozpočet znamená 96 milionů korun, v příštím by měly náklady narůst o devět milionů korun. Peníze ale chce stát vydělat zvýšením poplatků za příjem žádostí o pracovní víza na dvojnásobek.
Záleží na tom, pokud bude přijata novela zákona o pobytu cizinců. Díky tomu by stát získal 102 milionů korun, další peníze vydělá na odvedených daní od ukrajinských zaměstnanců i od jejich zaměstnavatelů.