Filozof: Do srpnové invaze měli lidé o SSSR iluze. Stejnou chybu udělali politici s režimem v Rusku

V noci z úterý na středu uplyne přesně 56 let, co došlo k invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Pro mnohé znamenala událost zlomový bod ve vztahu k Sovětskému svazu a komunistické ideologii. „Mladým lidem, kteří rok 1968 nezažili a chtějí načerpat atmosféru, doporučuji zhlédnout filmové týdeníky, které jsou velmi autentické,“ říká filozof z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Václav Němec pro Český rozhlas Plus.

Osobnost Plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Každému mladému člověku, pro kterého už je rok 1968 jen archaická minulost a chtěl by si udělat nějaký obrázek, bych doporučil zhlédnout filmové týdeníky,“ říká filozof Němec v pořadu Osobnost Plus. Sám okupaci také nezažil, ale právě dobové noviny na něj svou autenticitou a syrovostí zapůsobily nejvíce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Václav Němec, filozof z Filozofické fakulty UK

„Má to zvláštní přesvědčivou sílu a člověkem otřese, když vidí střet tupého barbarství s relativně pokojnou civilizovanou společností, kterou tehdejší Československo bylo. Zvlášť když se to odehrává v nám důvěrně známých kulisách – jako historické centrum Prahy,“ vypráví.

Odhalení povahy SSSR

Vpád vojsk Varšavské smlouvy znamenal pro lidi šok, ale také podle Němce pomohl odhalit pravou imperiální tvář Sovětského svazu, který byl do té doby brán jako osvoboditel od nacismu. Pro mnohé přesvědčené komunisty se až srpnová invaze stala zlomovým bodem ke vztahu k Sovětskému svazu a komunismu.

„Když redaktoři tehdy na ulici zpovídali lidi, tak byla častá reakce: ‚My jsme jim tak věřili, byli to naši bratři a oni nás takto zklamali‘,“ popisuje Němec.

23:49

Každý totalitní režim je slabý a zbabělý. Bojí se svobody a revolty, tvrdí historik

Číst článek

Podle něj ale invaze neznamenala pouze prozření československé společnosti, ale i mezinárodní. Událost působila jako katarze a otřásla přesvědčením mnoha západních levicově smýšlejících intelektuálů a jejich důvěrou v komunismus a Sovětský svaz.

„Byť to trvalo dlouhých dvacet let, tak si pořád myslím, že rok 1968 a invaze velmi výrazně přispěly k diskreditaci sovětského bloku a Sovětského svazu jako takového,“ myslí si filozof.

„To, čemu dnes čelíme, nazývám neformální internacionála diktatur a totalitních režimů, které se spojují nezávisle na svém ideologickém základu,“ soudí Němec o dnešním Rusku, které označuje za zemi s fašistickou ideologií, a jeho spojencích.

Dnešní Rusko

Rusko se v prosinci 1989 za srpnovou invazi omluvilo. I v roce 2006 Vladimir Putin při návštěvě Prahy uvedl, že to byla chyba. Přesto ale v roce 2022 rozpoutal brutálnější invazi na Ukrajinu. „Tady vidíme tu schizofrenii režimu,“ říká Němec.

47:45

Báli jsme se o tom mluvit, říkají hrdinové ze srpna 1968

Číst článek

Pro svět byla invaze na Ukrajinu podle filozofa šok ze stejného důvodu jako ta srpnová v roce 1968 do Československa – politické reprezentace si dělaly iluze o povaze sovětského nebo ruského státu. „Pro toho, kdo ten režim studoval léta, to zase takové překvapení nebylo,“ poukazuje.

„Zůstává pro mě nepochopitelné, že si po zkušenostech z roku 1968 spousta lidí dodnes je schopná dělat nebo dělala donedávna ještě iluze o současném Rusku. Zdá se mi, jako by aspoň část naší společnosti a politické reprezentace v tomto smyslu byla nepoučitelná,“ dodává Němec.

Poslechněte si celý rozhovor, audio je nahoře v článku.

Barbora Tachecí, epo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme