Dvě třetiny řidičů, kteří bourají kvůli alkoholu, mají v krvi přes 1 promile

Nebezpečím na silnicích se čím dál více stávají drogy. V první polovině letošního roku policisté chytili přes 2500 řidičů, kteří usedli za volant pod jejich vlivem. To je v meziročním srovnání o 300 případů více. Policie upozorňuje i na další problém. Nehody pod vlivem alkoholu zaviní ve dvou třetinách případů řidiči, kteří mají v krvi více než jedno promile alkoholu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dopravní nehoda (ilustr. foto)

dopravní nehoda (ilustr. foto) | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas

Během letošních prázdnin sice policie zaznamenala pozitivní zjištění, totiž pokles počtu nehod, kdy byl u viníka zjištěn alkohol.

„Ale je tady jedna věc, která je velmi vážná. U dvou třetin nehod, které jsou způsobeny pod vlivem alkoholu, je naměřená hodnota přes jedno promile,“ říká ředitel Služby dopravní policie Leoš Tržil a dodává:

„Když už řidiči pijí, dají si více než jedno pivo. A tyto nehody mají mnohem tragičtější následky co do počtu úmrtí i těžkých zranění.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematice alkoholu a drog u řidičů informoval na Radiožurnálu ředitel Služby dopravní policie Leoš Tržil

V létě je ale obecně pití alkoholu před jízdou častější. „Souvisí to s volnem, vliv mají i vyšší teploty. Řidiči doplňují tekutiny, ne vždy bezalkoholické,“ tvrdí Tržil.

Problém se týká i cyklistů, kterých se v létě na silnicích pohybuje více. Ti rovněž alkoholem mnohdy nepohrdnou a pak je jejich pohyb v provozu velmi nebezpečný.

Policisté navíc narážejí čím dál častěji i na řidiče, kteří jsou pod vlivem drog. „Drogy sice zatím nejsou tak častým jevem, ale přesto v této oblasti zaznamenáváme nárůst. A to jak dopravních nehod, tak obecně u řidičů, které zastavíme při silničních kontrolách,“ informuje Tržil.

Letos už policie eviduje více než 2500 případů motoristů, kteří řídili s drogou v krvi. Nejčastěji jde přitom o mladé lidi od 21 do 29 let. Loni bylo za stejné období o 300 případů méně.

Rostoucí čísla připisuje Leoš Tržil obecnému trendu ve společnosti, kde jsou drogy čím dál větším problémem. Logicky se to pak odráží i na silnicích.

Léto věnuje dopravní policie hlavně přípravě legislativy a technických prostředků. Přesto nepolevuje ani v dopravně bezpečnostních akcích, zaměřených právě i na oblast alkoholu a drog. Ty probíhají hlavně na úrovni jednotlivých regionů.

Letos policie uskutečnila už zhruba 400 lokálních akcí zaměřených na zdrogované řidiče. Zadržení motoristé byli nejčastěji pod vlivem marihuany a pervitinu.

Veronika Sedláčková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme