Sněhové kalamity i střelba. Policii by v krizi mohl pomoci centrální systém varování, má ale i svá úskalí

Blíží se nebezpečí a v mobilu pípne výstražná SMS. Takový centrální systém varování v Česku zatím chybí. Do měsíce by se to podle ministra vnitra Víta Rakušana z hnutí STAN mělo změnit. SMS má nově posílat třeba i policie.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

V Česku už systém varování přes SMS částečně funguje (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V SMS by mohly být třeba pokyny, jak se v dané situaci chovat. Centrální systém má zvládnout zaměřit konkrétní místo a všem lidem v něm poslat zprávu s informacemi.

Zasahující policista na filozofické fakultě: Střelce jsme aktivně vyhledávali. Cítil, že se smyčka utahuje

Číst článek

„Ten systém je určen nejenom pro povodně, nejenom pro požáry, nejenom pro nějaké živelné katastrofy, ale i pro tyto činy, které mohou v té chvíli představovat nějaké potenciální riziko pro lidi nacházející se v určitém prostoru,“ říká ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Ministr vnitra si myslí, že takové zprávy by mohly pomoct i v podobných situacích, jako byla střelba na filozofické fakultě v Praze.

„Reakce lidí bez toho, aby SMS dostali, byla, že běželi po Karlově mostě pryč, schovávali se a podobně. Byla to bezprostřední reakce na tu situaci. A v té chvíli si myslím, že naopak nějaká informace může lidem pomoci,“ dodává.

Nevýhoda systému

Částečně už takový systém varování v Česku funguje. Od roku 2019 ho testují hasiči. Ti ho dokonce nabízeli policistům při střelbě v budově filozofické fakulty. Systém varování ale má i svá úskalí.

„Je nutné si uvědomit, že SMS je doručena na všechny mobilní telefony v oblasti, tedy i na telefony případných pachatelů. Ze strany příslušných velitelů hasičského záchranného sboru byly s velitelem zásahu diskutovány všechny možnosti informování a varování obyvatel, tedy včetně SMS,“ vysvětluje mluvčí generálního ředitelství hasičů Jiří Fröhlich.

Budova filozofické fakulty zůstane zavřená nejméně do konce ledna. Další informace budou v pátek

Číst článek

Hasiči měli možnost systém zkoušet třeba během loňské sněhové kalamity v Moravskoslezském kraji. Varovnou SMS testovali i při covidové pandemii. Některé obce lidem informace posílají i přes mobilní rozhlas nebo přes aplikaci Záchranka. V ní jsou i informace od Horské služby.

„Aplikace Záchranka už delší dobu, a to čtyři roky, poskytuje doplňkový systém varování a informování obyvatel. Aktuálně aplikace tuto technologii poskytuje v Jihomoravském kraji, v Karlových Varech a v Plzni,“ říká autor aplikace Filip Maleňák.

Policisté se podle mluvčího policejního prezidia Jakuba Vinčálka tím, jak lépe komunikovat s lidmi, zabývají.

„V rámci zvládání různých krizových situací se dlouhodobě zabýváme i zajištěním efektivních způsobů komunikace, včetně komunikace s veřejností. Nemohu tak do budoucna vyloučit, že jedním z dalších kroků může být i možnost zasílání SMS v krizových situacích,“ říká.

Aby SMS mohli posílat i policisté nebo horská služba, má zaručit vyhláška. Teď ji podle ministra vnitra připomínkují mobilní operátoři. Rakušan odhaduje, že platit začne v lednu.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme