Soud má rozhodnout o odškodném pro disidenta Wonku. Za zranění mu původně přiznal 4100 korun
Soud v Praze by mohl definitivně rozhodnout o odškodném pro Jiřího Wonku. Disident se soudí o peníze za zranění, která mu za minulého režimu způsobila Veřejná bezpečnost. Doteď to vypadalo, že Wonka žádnou kompenzaci nedostane, a naopak bude muset doplácet.
Jiří Wonka chce kompenzaci za dění v roce 1988. Příslušníci tehdejší Veřejné bezpečnosti ho při zatýkání natlačili do auta tak surově, až ho zranili. V té době už měl za sebou rok ve vazbě, jak disident před časem popsal pro projekt Příběhy našich sousedů neziskové organizace Post Bellum.
Disident Wonka se odvolal proti výši odškodného. Kompenzace nepřišla, musí doplatit náklady na řízení
Číst článek
„Jsem bratr pana Wonky (Pavla Wonky – pozn. red.), který zahynul za strašných okolností ve věznicích Hradec Králové jako politický vězeň. Já jsem také politický vězeň, ve vazbě mám odseděný rok v letech 1986 a 1987 za to, že jsme se odvážili nezávisle kandidovat,“ řekl Jiří Wonka.
Odškodnění za zdravotní újmu stát Wonkovi přiznal. Podle disidentova advokáta mu nabídl asi 4100 korun, Jiří Wonka s tím nesouhlasil.
Postupně ale prohrál u obvodního, městského i Nejvyššího soudu. Zastal se ho až v červenci ten ústavní.
„Výše odškodnění přiznaného obvodním soudem je ve zjevném a extrémním nepoměru k závažnosti újmy, která stěžovateli byla způsobena v příčinné souvislosti se zraněním provázejícím jeho nezákonné zatčení,“ cituje rozhodnutí mluvčí Ústavního soudu Kamila Abbasi.
Pokrytí nákladů
Případ se tedy vrátil k obvodnímu soudu a disident měl naději na vyšší kompenzaci. Tu mu také Obvodní soud pro Prahu 2 přiznal. Ze čtyř tisíc ji zvedl na 26 tisíc. Jenže to mělo háček. „Má hradit náklady ze svého, což znamená, že za zhruba tři roky řízení činí náklady 43 tisíc,“ popisuje Wonkův advokát Lubomír Müller.
Lidskoprávní Cenu Václava Havla získal turecký disident Kavala. Odsoudili ho na doživotí
Číst článek
Čtyřiasedmdesátiletý Jiří Wonka by tak musel asi 17 500 doplácet ze svého. Proti verdiktu se odvolal. Ve středu dopoledne má případ řešit odvolací soud. Soudce obvodního soudu Ondřej Růžička před časem odmítl pro Radiožurnál komentář, protože případ ještě není pravomocně skončený.
Podle historika Kamila Nedvědického z Ústavu pro studiu totalitních režimů není to, že disidenti dostávají tak nízké odškodné, výjimečné. „Částky bývají velmi nízké z toho důvodu, že se vypočítávají podle právních předpisů v rozhodné době, to znamená mnohdy podle právních předpisů z 80. let,“ vysvětluje.
Podle Nedvědického je to ostuda. Chápe ale argumenty justiční soustavy, že po roce 1989 došlo ke kontinuitě práva a že musí aplikovat právo, které bylo platné v té době, tedy před sametovou revolucí.