Komunisté se s těmi, kteří s nimi nesouhlasili, nijak zvlášť „nepárali“. Někteří skončili na popravišti, někteří ve věznicích, další pod tlakem utíkali do exilu.
48:51
Praha||Michaela Čaňková, Adam Drda|Historie|Příběhy 20. století
Brzy uplyne 35 let od pohřbu disidenta Pavla Wonky. Konal se ve Vrchlabí 6. května 1988 a stal se velkou pokojnou manifestací proti komunistickému režimu.
Okresní soud v Liberci ve čtvrtek povolil obnovu řízení v kauze disidenta Pavla Wonky. V roce 1987 odmítal pracovat ve věznici v Liberci - Minkovicích, neboť své odsouzení považoval za nezákonné.
„Jediné odškodnění, které je stát ochotný vyplatit, je náhrada ušlého výdělku za dobu věznění. Celkové odškodnění 2473 korun ale stát určuje podle částek stanovených v roce 1990,“ sdělil advokát.
Jeden ze článků na obhajobu ochranného dohledu napsala Helena Válková s Josefem Urválkem, který je nechvalně známý jako komunistický prokurátor z procesu s Miladou Horákovou.
Wonka do vazby nastoupil 5. dubna 1988 kvůli údajnému porušení takzvaného ochranného dohledu. V cele měl strávit pět měsíců. Wonka se proti rozhodnutí odvolal. Výsledku se ale nedočkal.