Kontroverzní výroky německé AfD čeští politici odmítají. ‚Jinak se s nimi shodneme,‘ zní však z SPD

Čeští politici jednoznačně odmítají poslední výroky představitelů krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD), které relativizují pohled na konec druhé světové války. Zazněla od nich slova o tom, že 8. května nechtějí slavit nebo že Spojenci Německo nechtěli osvobodit, ale spíše „porazit v rozporu s mezinárodním právem“. Od těchto výroků se distancují i poslanci Okamurovy SPD, i když se jinak na většině názorů s AfD shodnou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

SPD a AfD spolu sedí ve frakci Evropského parlamentu

SPD a AfD spolu sedí ve frakci Evropského parlamentu | Zdroj: Koláž iROZHLAS, Profimedia

„Nechtěla jsem oslavovat porážku své vlastní země,“ uvedla nejprve minulý týden spolupředsedkyně AfD Alice Weidelová. Televizní moderátor se jí ptal, proč v květnu konec války neslavila.

Část Němců je unavená z debat o druhé světové válce. Slyší na ‚alternativní‘ pohledy, míní politolog

Číst článek

Krátce na to ji podpořila prezidentka nadace Desiderius-Erasmus-Stiftung Erika Steinbachová. Šéfka tohoto think-tanku AfD na sociálních sítích zveřejnila příspěvek, ve kterém dala Weidelové za pravdu.

„Spojenci nechtěli Německo osvobodit, ale spíše ho porazit. A udělali to důkladně, v rozporu s veškerým mezinárodním právem,“ napsala Steinbachová a vyjmenovala údajné zločiny spojeneckých vojsk: „Masové znásilňování, zbavení volebního práva a vyhnání milionů Němců. Takové ‚osvobození‘ to bylo,“ uzavřela.

Podle historika Jiřího Peška z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy nelze nad těmito výroky mávnout rukou. „AfD je dnes dle průzkumů druhou nejsilnější stranou v Německu. Je krajně nezodpovědné a nebezpečné je bagatelizovat, jako to dělá například kancléř Olaf Scholz,“ popsal odborník na česko-německou historii s poukázáním, že v Německu v poslední době dochází k masivnímu nárůstu neonacistických provokací či antisemitských akcí.

Když se na tato vyjádření zpochybňující výsledky druhé světové války zeptal server iROZHLAS.cz zástupců českých sněmovních stran, následovalo jasné odsouzení.

Alice Weidelová

Od roku 2017 je členkou německého federálního parlamentu a od loňského června také s Tinem Chrupallou stranickou spolupředsedkyní. „Je to vzdělaná dáma, zástupkyně umírněnějšího západoněmeckého křídla AfD,“ popisuje historik Jiří Pešek. Weidelová žije v homosexuálním svazku se svou švýcarskou partnerkou původem ze Šrí Lanky, vychovávají dva syny.

Erika Steinbachová

Bývalá dlouholetá poslankyně za křesťanskodemokratickou CDU ze strany vystoupila, radikalizovala se a v loňském roce vstoupila do AfD. „Je to dcera nacistického důstojníka narozená v okupovaném Polsku a bohužel tento osud nikdy nepřekousla. Posledních několik let zůstává mimo demokratické spektrum německé politiky,“ popsal ji historik Pešek.

„Žádný soudný člověk tohle nemůže nikdy vypustit. Je smutné vidět, jak mohou lidé v roce 2023 vidět konec druhé světové války. Nemusí slavit, ale musí mlčet,“ uvedl například 1. místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček.

I zástupci vládních stran k vyjádřením pochopení neměli. Místopředseda STAN Jan Farský zmínil, že „kontroverzní nebo dokonce manipulativní výroky a výklad historie patří tradičně k výbavě populistů a extrémistů“, a doporučil nechat výklad dějin historikům.

Europoslankyně ODS Veronika Vrecionová o výrocích řekla, že nepatří do 21. století: „Přisuzuji to radikalizaci nálad ve společnosti, což lze bohužel pozorovat i v Česku.“

A zástupci TOP 09 a lidovců Marek Ženíšek a Jan Bartošek v reakcích přímo ukázali na tuzemské spojence AfD – Václava Klause a Okamurovu SPD.

„Čekal bych, že se proti tomu ohradí především všichni ti hlasití podporovatelé AfD u nás. Ale slyším od nich spíš jen jedno velké klausovské ticho,“ zmínil předseda zahraničního výboru Sněmovny Ženíšek.

Druhý muž KDU-ČSL a místopředseda Sněmovny Bartošek označil postoje političek AfD za zvrácené a varoval před probouzení „starých démonů zla“, kteří by mohli snadno vrátit celou Evropu do krvavé minulosti. „Podporovatelé AfD, jako je u nás například bývalý prezident Václav Klaus, a ti, co jim fandí, ohrožují naši budoucnost,“ doplnil.

Spojenci z SPD

Redakce proto oslovila zvlášť i poslance SPD, kteří jsou na mezinárodním poli spojenci Alternativy pro Německo. Sedí spolu například ve stejné europarlamentní frakci Identita a demokracie a jejich mládežnické organizace se v poslední době také druží.

‚Spojenci nás nechtěli osvobodit, ale porazit.‘ Německá AfD pokračuje v kontroverzních výrocích

Číst článek

„Průběh a zakončení druhé světové války jsou historicky jasná fakta, se kterými se evidentně někteří Němci, ale i Češi, kteří volají po jejich revizi, případně napadají Benešovy dekrety, doposud nevyrovnali,“ popsala pro iROZHLAS.cz poslankyně SPD Vladimíra Lesenská.

Její kolega Vladimír Zlínský odpověděl, že se s názory političek AfD neshodne, to ale neznamená, že mu nemůžou být jinak myšlenkově blízké. „Jaksi zapomněla zmínit podobné, ne-li horší incidenty, které se děly dříve v obráceném gardu, a to i na našem národě. Ctím právo každého člověka na názor, ač s ním nemusím v dané věci souhlasit,“ uvedl.

Ve zmínce o válečných zvěrstvech mu dává historik Pešek za pravdu: „Rudoarmějci bylo znásilněno asi dva miliony Němek. Ale kolik občanek SSSR a vůbec Evropanek bylo znásilněno vojáky wehrmachtu, o tom se vedou odborné diskuse a pohybuje se to mezi 10–20 miliony.“

Třetím poslancem SPD, který odpověděl, byl Jaroslav Foldyna. Nejprve zmínil, že druhá světová válka skončila porážkou Německa a že se v Česku „omílají hlouposti“ typu „byli jsme napadeni nacisty nebo porazili jsme nacismus“.

„Ve druhé světové válce skutečně byli poraženi Němci – a v tomto smyslu postoj paní Weidelové do značné míry chápu. Ti ovšem jako národ uvěřili nacistické věrouce, která se dnes opět hlásí o slovo, a to dokonce především ze strany mnohých významných politických představitelů ČR,“ uvedl Foldyna s poukázáním na nazývání politických oponentů „šváby, kolaboranty, pátou kolonou či dezoláty“.

Výrok o porážce v rozporu s mezinárodním právem je dle něj nepřijatelný. „Porážka nacistického Německa byla nejen v souladu s mezinárodním právem, ale i se zájmy lidstva, včetně Němců samotných – jakkoli rozumím, že vlastní porážku lze slavit opravdu jen stěží,“ doplnil.

Alternativa pro Německo posiluje. Přihlíží tomu ‚jejich člověk‘ Klaus, voličům nevadí posun do extrému

Číst článek

Na závěr Foldyna dodal, že požádal o vyjádření k výroku i přímo německou stranu: „Paní Steinbachová označovala pouze masové znásilňování jako porušování mezinárodních lidských práv,“ doplnil.

Fanoušek AfD Klaus

K oběma stranám – německé AfD i české SPD – se hlásí i exprezident Václav Klaus, který v posledních sněmovních volbách partaj Tomia Okamury volil.

S AfD je Klaus spojen dlouhá léta. Už v březnu 2016 v rozhovoru pro ČTK řekl, že ho těší „mimořádný vzestup“ AfD: „Protože sdílím řadu jejich názorů, tak tam jezdím na různé předvolební akce.“ O měsíc později pak vystoupil na sjezdu strany. Od té doby český exprezident jezdí stranu do Německa pravidelně podporovat.

K posledním výrokům představitelek AfD požádal iROZHLAS.cz o vyjádření Klausova mediálního zástupce Petra Macinku, který vzkázal, že je exprezident na zahraniční konferenci a že případnou odpověď poskytne po svém návratu.

Podle Vladimíra Handla z Institutu mezinárodních studií FSV UK lze Klause považovat za člověka AfD. „Jeho pohled na Evropu je kompatibilní s pohledem AfD. Ale nejenom, také se shodují v názoru na válku, Rusko, Ameriku, na kulturu, gender, na energetickou politiku, na ochranu životního prostředí,“ popsal před časem pro iROZHLAS.cz.

Jakub Grim, Ana Vavanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme