„Každý, kdo se na Twitteru nebo na síti X pohybuje, musí snášet velmi zásadní kritiku, velmi nechutnou kritiku. Ale to je prostě svoboda slova,“ tvrdí senátor Hraba.
„Byl to trochu zvláštní rozhovor, ve kterém si víceméně oba aktéři přitakávali a mluvili o tématech, jako jsou německá energetická politika nebo německá byrokracie,“ popisuje Lizcová.
„Je dobře, že na své sociální síti umožňuje svobodu slova. Prolomil určitý koridor, který tu byl předtím, prolomil cenzuru,“ chválí miliardáře Muska europoslanec AfD Petr Bystroň.
Pětačtyřicetiletou Weidelovou si strana za kandidátku na kancléřku, tedy jakousi volební lídryni, vybrala už loni v prosinci. Sjezd ji v sobotu jednomyslně potvrdil.
Poprvé se stává z AfD podle Vladimíra Handla z Univerzity Karlovy pro německé voliče opravdová alternativa. „Vidíme, že minimálně polovina voličů, ji volí právě pro její principy,“ říká.
AfD se rozhodla pro jediného volebního lídra a poprvé od založení si zvolila kandidáta na kancléře. Weidelová je přitom spíše netypickou členkou této protiimigrační strany, které dominují muži.
Weidelová při zahajovacím projevu vyzvala vládu kancléře Olafa Scholze k odstoupení, kritizovala zejména její přistěhovaleckou politiku a podporu Ruskem napadené Ukrajiny.
„Nikdy neřeknu, že každý, kdo nosil uniformu SS, byl automaticky zločinec,“ řekl Krah. Poznamenal, že mezi SS bylo sice hodně válečných zločinců, ale nebyl jím každý.
Reportér České televize v Německu Pavel Polák připomíná, že AfD se od svého vzniku postupně radikalizuje. V posledních průzkumech mírně ztrácí, stále ale zůstává druhou nejsilnější stranou v zemi.
Německá strana AfD označila listopadovou schůzku svých členů s pravicovým extremistou Martinem Sellnerem v Postupimi za soukromou záležitost, která nenese přímou spojitost se stranou.
Podle historika Jiřího Peška nelze nad těmito výroky mávnout rukou. „AfD je dnes dle průzkumů druhou nejsilnější stranou v Německu. Je nezodpovědné a nebezpečné je bagatelizovat.“
„Spojenci nechtěli Německo osvobodit, ale spíše ho porazit. A udělali to důkladně – v rozporu s veškerým mezinárodním právem,“ napsala Erika Steinbachová na síti X, aby podpořila Alici Weidelovou.
„Určitá část zejména radikální pravice dlouhodobě upozorňuje na to, že jsou Němci příliš zpátečničtí a usmrkaní. Na tyto voliče krajní pravice dlouhodobě míří,“ vysvětluje Lukáš Novotný.