Na pozici spolupředsedů AfD zůstávají Weidelová a Chrupalla, ve funkcích je potvrdil stranický sjezd
Alice Weidelová a Tino Chrupalla zůstávají spolupředsedy německé strany Alternativa pro Německo (AfD). Při absenci protikandidátů je ve funkcích velkou většinou hlasů potvrdili delegáti stranického sjezdu, který v sobotu začal v Essenu. Informovala o tom agentura DPA. Pro pokračování Weidelové ve spolupředsednické funkci se vyslovilo bezmála 80 procent z více než 550 delegátů, v případě Chrupally to bylo zhruba 83 procent.
Weidelová při zahajovacím projevu vyzvala vládu kancléře Olafa Scholze k odstoupení, kritizovala zejména její přistěhovaleckou politiku a podporu Ruskem napadené Ukrajiny. Spolkový úřad pro ochranu ústavy, do jehož hledáčku se strana dostala kvůli podezření z krajně pravicových aktivit, označila za „nepřítele ústavy“ a vyzvala k jeho zrušení v dosavadní podobě.
Lídr kandidátky AfD Krah nebude v europarlamentu součástí delegace strany. Šéfem se má stát Aust
Číst článek
Příjezd delegátů na zasedání AfD v Essenu narušili jejich odpůrci. Policie očekává, že demonstrací a jiných akcí souvisejících se stranickým sjezdem se během víkendu zúčastní až 100 000 lidí z celého Německa i ze zahraničí. Policie nasadila několik tisíc policistů.
Ačkoliv AfD získala ve volbách do Evropského parlamentu z 9. června 15,9 procenta hlasů, tedy více než ve volbách v roce 2019, nesplnila vlastní očekávání. Straně patrně uškodily zprávy o loňském setkání zástupců krajní pravice včetně členů AfD, na němž se hovořilo mimo jiné o tom, že Německo by měly opustit velké počty lidí s přistěhovaleckými kořeny.
AfD rovněž zasáhly aféry předních stranických kandidátů v eurovolbách spojené s jejich údajnými vazbami na Rusko a Čínu. Straně také v Německu vyrostla nová konkurence v podobě nedávno založeného Spojenectví Sahry Wagenknechtové (BSW).