Vlivný politik AfD Höcke je před soudem za použití nacistického hesla. Kvůli spojení už byl dříve trestán

Vlivný představitel pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) Björn Höcke se od pondělí před soudem v Halle opět zodpovídá z opakovaného použití zakázaného nacistického hesla Vše pro Německo (v němčině Alles für Deutschland). V květnovém procesu, který se týkal stejného výroku, ale v jiné situaci, dostal pokutu. V takových případech je vedle pokuty možné uložit až tříleté vězení.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Björn Höcke u soudu

Björn Höcke u soudu | Foto: Hendrik Schmidt | Zdroj: AFP / Profimedia

Höcke podle zatím nepravomocného rozsudku z poloviny května musí zaplatit pokutu 13 000 eur (zhruba 324 000 Kč) za to, že zapovězené slovní spojení pronesl v květnu 2021 na volebním mítinku v sasko-anhaltském Merseburgu. Nynější soud se věnuje události z loňského prosince v durynské Geře, kde heslo Höcke částečně zopakoval, když řekl „vše pro“ a současně gesty vyzval publikum, aby vyslovilo zbytek.

Když se řekne ‚nacistická okupace‘. Vzpomínky na 15. březen 1939 a na životy, které navždy změnil

Číst článek

Původně chtěl soud opětovné použití hesla, které používaly úderné oddíly SA nacistické strany NSDAP, projednat najednou. Nově vybraná obhajoba ale neměla dost času, aby se s touto částí spisu seznámila, takže případ byl rozdělen. Verdikt v pondělí zahájeném procesu by mohl padnout ve středu, kdy chce soud projednávání uzavřít.

Höcke, který je vystudovaným učitelem dějepisu a který předsedá durynské organizaci AfD, během prvního procesu tvrdil, že význam sloganu neznal. Také řekl, že kdyby věděl, že ho nesmí používat, nevyslovil by ho. Soudce měl ale jiný názor a Höckeho označil za výřečného a inteligentního člověka, který dobře ví, co říká, a který takto zkouší hranice únosnosti.

V Německu je zakázané pronášet vícero hesel, která nacisté používali. Takové zákazy se vztahují mimo jiné na pozdravy Heil Hitler nebo Sieg Heil, zapovězeno zůstává i rozloučení s německým pozdravem (mit deutschem Gruß), které nacisté rovněž zneužili.

Durynskou pobočku AfD, které Höcke předsedá, považuje tamní zemská kontrarozvědka za stranu s prokazatelně extremistickými snahami. Stejné hodnocení má v Durynsku i Mladá alternativa (JA), která je mládežnickou organizací strany. O AfD se zajímají tajné služby i v ostatních německých spolkových zemích. Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), jak se německá civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje, stranu označuje jako podezřelou z krajně pravicových aktivit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme