‚Spojenci nás nechtěli osvobodit, ale porazit.‘ Německá AfD pokračuje v kontroverzních výrocích
Němečtí představitelé krajní pravice nešetří kontroverzními výroky o druhé světové válce. Spolupředsedkyni strany Alternativa pro Německo (AfD) Alici Weidelovou, která pronesla, že nemá důvod k oslavám 8. května, podpořila její kolegyně, šéfka think-tanku AfD Erika Steinbachová. Spojenecké armády podle ní nechtěly v roce 1945 Německo osvobodit, ale porazit.
Alice Weidelová pro ARD vysvětlovala, proč se na jaře letošního roku neúčastnila oslav konce druhé světové války. „Nechtěla jsem oslavovat porážku své vlastní země,“ uvedla v nedávném rozhovoru, jak popsal server iROZHLAS.cz.
Část Němců je unavená z debat o druhé světové válce. Slyší na ‚alternativní‘ pohledy, míní politolog
Číst článek
Krátce na to Weidelovou podpořila prezidentka nadace Desiderius-Erasmus-Stiftung Erika Steinbachová, která je politicky spojena s Alternativou pro Německo. Na sociální síti X (dříve twitter) zveřejnila příspěvek, který začínal slovy: „Alice Weidelová má pravdu!“
„Spojenci nechtěli Německo osvobodit, ale spíše ho porazit. A udělali to důkladně – v rozporu s veškerým mezinárodním právem,“ napsala Steinbachová a vyjmenovala údajné zločiny spojeneckých vojsk: „Masové znásilňování, zbavení volebního práva a vyhnání milionů Němců. To bylo ‚osvobození‘,“ uzavřela lakonicky.
I když výroky vzbuzují pohoršení, experti se domnívají, že jde o dlouhodobý trend ve vyjadřování AfD. „Určitá skupina (Německé) populace zkrátka říká: ‚Dejte mi proboha už pokoj s tou válkou.‘ AfD jde v řadě věcí na hranu, ale řekl bych, že ví, proč to dělá,“ vysvětloval pro iROZHLAS.cz politolog Lukáš Novotný.
‚Hodina nula‘
Politolog Novotný upozorňuje, že pohled na 8. květen je pro Německo zcela odlišný od toho, jak jej vnímají sousední země. „To, co je pro nás bráno jako den osvobození, tak Německo velmi často ztotožňovalo s něčím, čemu se říkalo Die Stunde Null, hodina nula, kdy byla nouze, vykrádalo se, znásilňovalo se, děly se excesy,“ vysvětluje.
Všeobecné vnímání dne osvobození, tak do Německa dorazilo až později a to s mladou generací. Jenomže některé konzervativně laděné starší ročníky začínají podle Novotného cítit únavu z toho, že se jim válečné zločiny neustále připomínají.
Alternativa pro Německo posiluje. Přihlíží tomu ‚jejich člověk‘ Klaus, voličům nevadí posun do extrému
Číst článek
„Určitá část zejména radikální pravice dlouhodobě upozorňuje na to, že jsou Němci příliš zpátečničtí, usmrkaní v neustálém připomínání si toho příkoří a toho ‚co jsme způsobili‘,“ doplňuje politolog.
Strana, která historii vykládá svým způsobem, může podle experta najít nemalou podporu.
Aktuální výrok Eriky Steinbachové není ale ničím neobvyklý. V rozhovoru pro Český rozhlas z roku 2010 se postavila za tvrzení, že „Češi pod německou nadvládou skoro vůbec netrpěli“, které pronesla na konci devadesátých let.
„Musíme konstatovat, že se s Československem zacházelo jinak než s Polskem. Němci se tam za okupace chovali mnohem zdrženlivěji. K Čechům se Hitler nechoval výrazně odlišně, než ke svým spoluobčanům v Německé říši,“ obhajovala se.
V Německu je Steinbachová také známá svými názory na potraty a sňatky stejnopohlavních párů, které odmítá. Jako členka CDU-CSU vystupovala proti migrační politice Angely Merkelové. To byl poté hlavní důvod, proč z Křesťanskodemokratické unie v roce 2017 odešla. Minulý rok se do politiky formálně vrátila, když se stala členkou AfD.