Konzervativci v Německu prosadili zákon za pomoci krajní pravice. Teď jsou terčem kritiky
Německá konzervativní Křesťanskodemokratická unie (CDU) v durynském zemském sněmu prosadila za pomoci populistické až krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD) snížení daně z nabytí nemovitosti. CDU, která je na celoněmecké úrovni největší opoziční silou, nyní za spolupráci s AfD čelí kritice. Postup unie naopak ocenila spolupředsedkyně AfD Alice Weidelová, podle které je Durynsko začátkem prosazování politické vůle obyvatel.
Při čtvrtečním večerním hlasování CDU s AfD společně poprvé přehlasovaly vládní koalici postkomunistické Levice, sociálních demokratů (SPD) a Zelených, která ale v zemské sněmu nemá většinu. Levicový premiér Bodo Ramelow, který vede menšinovou vládu, ještě před hlasováním varoval CDU před smlouvou s ďáblem, jak označil spojenectví unie a AfD.
Šéf durynské CDU Mario Voight postup hájil. „Řešení problémů nesmí být závislé na tom, když špatná strana hrozí souhlasem,“ uvedl o podpoře návrhu od AfD. Dodal, že Ramelowova vláda od března odmítá kompromisní návrhy.
‚Spojenci nás nechtěli osvobodit, ale porazit.‘ Německá AfD pokračuje v kontroverzních výrocích
Číst článek
Spolkový předseda CDU Friedrich Merz se za durynskou pobočku unie postavil a řekl, že žádná dohoda o společném postupu s AfD neexistovala. Merze podpořil i bavorský premiér Markus Söder, který vede Křesťansko-sociální unii (CSU), což je bavorská sesterská strana CDU. Söder přitom nedávno prohlásil, že dokud bude bavorským premiérem, žádná spolupráce CSU s AfD nepřipadá v úvahu. V Bavorsku se v říjnu konají volby, ve kterých je CSU jasným favoritem.
Společně s CDU a AfD hlasovali také liberální svobodní demokraté (FDP), jejichž spolkový předseda Christian Lindner odpovědnost přenesl plně na CDU. Levice, SPD a Zelení po hlasování tvrdí, že CDU svým krokem strhla protipožární zeď, která měla parlamentní demokracii chránit před pravicovým extremismem. Na to poukázala i AfD.
„Merzova protipožární zeď je minulostí a Durynsko je teprve začátkem. Je na čase vyhovět demokratické vůli občanů v celém Německu,“ napsala na sociální síti X Weidelová.
‚Vše pro Německo.‘ Policie kvůli nacistickému sloganu odstranila plakáty AfD
Číst článek
AfD je v Německu na vrcholu popularity, po CDU je v průzkumech se zhruba 22 procenty druhou největší politickou silou. V Durynsku, kde se v příštím roce konají zemské volby, je s 32 procenty zdaleka nejsilnější. Průzkumy vede AfD také v Sasku a Braniborsku, kde budou volby rovněž příští rok.
Alternativu pro Německo vede v Durynsku Björn Höcke se Stefanem Möllerem. Höcke, který ve straně založil nyní rozpuštěné krajně pravicové Křídlo (Der Flügel), se bude před soudem v Sasku-Anhaltsku zodpovídat za použití nacistického hesla Vše pro Německo (Alles für Deutschland). To je v Německu podobně jako nacistické pozdravy Heil Hitler nebo Sieg Heil zapovězeno.