‚Sám sobě kardiologem.‘ Nová aplikace na hlídání srdce chrání před mrtvicí, vyvinuli ji v Olomouci
Olomoucký start-up Kardi AI zvítězil v celostátní soutěži začínajících firem. Uspěl s aplikací umožňující z pohodlí domova monitorovat srdeční rytmus na úrovni profesionálních přístrojů, které využívají lékaři. Aplikaci spojující telemedicínu s umělou inteligencí vytvořili specialisté pro pacienty s poruchami srdečního rytmu.
„Náš produkt nabízí každému, kdo dokáže používat telefon, mít možnost stát se sám sobě kardiologem – natočit si EKG a na základě automatického vyhodnocení umělou inteligencí se dostat k diagnóze a léčbě,“ popisuje kardiolog a intervenční arytmolog z Fakultní nemocnice Olomouc Tomáš Skála.
Nová aplikace přináší pacientům hlavně klid v duši, protože je jejich srdce pod kontrolou. Poslechněte si Magazín Experiment
Stačit bude pouze stažená aplikace v mobilu a hrudní pás. „Klient si na sebe připne hrudní pás, zmáčkne na telefonu tlačítko start a měří se, jak dlouho bude chtít. Může s tím běhat, plavat, dělat jakoukoli denní aktivitu. Kdykoli se nebude cítit dobře, natočí si EKG. Natáčet si ho může třeba 10 hodin v kuse a třeba desetkrát po sobě. Žádné EKG se neztratí,“ vysvětluje odborník.
Člověk tak podle Tomáše Skály získá klid v duši, protože je jeho srdce pod dozorem, a ošetřující lékař ušetří čas. Záznamy totiž zpracovává umělá inteligence.
„Aplikaci používám, protože jsem po mrtvici. Navíc jsem diabetik prvního typu a mám vysoký krevní tlak. Kdyby se na záznamu něco objevilo, můj lékař se o tom hned dozví, a já jsem díky tomu klidnější,“ přiznává pan Dan, který se s aplikací měří dvakrát týdně několik hodin.
Život po infarktu? Úplně plnohodnotný, i po nemoci se dá do života nádherně vrátit, říká muž
Číst článek
Ochrana před mrtvicí
Nejčastější srdeční arytmií u dospělých je podle kardiologa Tomáše Skály fibrilace síní. Právě na tu se autoři aplikace zaměřují.
„V České republice trpí fibrilací síní minimálně 450 tisíc lidí, přičemž každý rok je z nich 34 procent hospitalizováno. Šance, že pacienta s fibrilací postihne cévní mozková příhoda, je v průměru asi 5 procent, přičemž mrtvice u fibrilací jsou ty nejzávažnější,“ vysvětluje kardiolog.
Olomoucký start-up Kardi AI s aplikací, která spojuje telemedicínu s prvky umělé inteligence, zvítězil v celorepublikové soutěži inovačních center Ynovate Fest a postoupil do evropského finále celosvětové start-upové soutěže.