„Ani se nepovažuji za čistého vědce. Vždycky mě inspiruje osud pacientů a zajímá mě, jestli nemůžeme něco posunout v bezpečnosti a efektivitě. To je ten největší stimul,“ říká Zuzana Moťovská.
Jan Marek je profesor, uznávaný zejména za svoje působení v oblasti dětské kardiologie. „Získat dárce malého srdce je strašně složité,“ popisuje v rozhovoru problémy spojené se zákroky u dětí.
Státní ústav pro kontrolu léčiv přípravek Cardiform, k jehož propagaci smýšlený rozhovor míří, zařadil v létě na černou listinu léčivých přípravků. A to poté, co na něj upozornil iROZHLAS.cz.
„Měly by nám umožnit snížit dávku záření, snížit množství kontrastní látky, které pacientovi musíme aplikovat, a tím pádem by to mělo být pro pacienty bezpečnější,“ popisuje přednosta kliniky.
V rozhovoru pro iROZHLAS.cz připouští, že zvažuje právní kroky. „Nezajímá mě ani tak postih, spíše mě irituje stupidita toho kontextu, protože bych v životě neřekl formulace, které tam jsou použity.“
Kdykoli se nebude pacient cítit dobře, natočí si EKG. Získá tak klid, protože je jeho srdce pod dozorem, a ošetřující lékař ušetří čas. Záznamy totiž zpracovává umělá inteligence.
Šance na přežití infarktu v Česku strmě vzrostly díky nonstop službám intervenčních oddělení, zakládání koronárních jednotek nebo zavedení nových léčebných postupů.
Tento typ léčby je u miminek unikátem, jak u nás, tak celosvětově. Daníček je nejmladším pacientem v Česku, který podobný zákrok absolvoval, druhou nyní zůstává desetiměsíční holčička.
Je to pět let, co lékaři v pražském IKEMu implantují lidem se srdečním selháním nejmodernější typ umělé podpory - za tu dobu zachránili nebo prodloužili život 126 pacientům.
V pražské Fakultní nemocnici v Motole ve čtvrtek slavnostně zahájí provoz Centrum robotické chirurgie. V Česku první robotické operace začaly v roce 2005.
Během šedesáti let praxe zachránil český lékař Milan Šamánek tisíce pacientů. Spoluzakladatele vůbec prvního dětského kardiocentra na světě teď ocenil Nadační fond Neuron. Lékař převzal cenu za přínos světové vědě.
Pacienti s nemocným srdcem, kteří nemohou podstoupit transplantaci, mají novou naději. Lékaři v pražském IKEMu zkoušejí přístroj s názvem Heart Mate III, jak se jmenuje nejmodernější typ srdeční pumpy. Novinku si v rámci klinické studie vyzkouší i prvních osm lidí s vážnými srdečními problémy.
Čeští kardiologové patří ve svém oboru ke světové špičce. Nově to tento týden potvrdil workshop v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny a v Nemocnici Na Homolce. Na dvě stovky kardiologů z celého světa zde tři dny probíraly nové způsoby léčby srdečních arytmií - poruch, které mění normální srdeční rytmus. Promítali si také přímé přenosy z operačních sálů.
První tři vážně nemocné děti z Barmy dnes přiletí do České republiky. Bez odborné lékařské pomoci by se nedožily dospělého věku. Děti přiletí na léčení v rámci programu Medevac a v Motolské nemocnici se podrobí sérii operací kvůli odstranění vrozených srdečních vad.
Špičková kardiocentra v Česku můžou do dneška požádat celkem o stovky milionů korun z Evropské unie. V Česku vzniklo 11 komplexních center a dalších šest s péčí bez kardiochirurgie.
Špičková kardiocentra v Česku si rozdělí skoro půl druhé miliardy korun z Evropské unie. Péče o lidi s nemocemi srdce a cév se totiž soustředí do sedmnácti center s nejlepší technikou a lékaři. Většinou jsou ve fakultních a krajských nemocnicích, čtyři z toho v Praze. Projekty se žádostí o peníze by centra měla zaslat do zítřka. Krajům se ale rozdělení peněz nelíbí.
V Česku jsou od nynějška dva pacienti s kardiostimulátorem, který přenáší všechny důležité informace o stavu jejich srdcí nepřetržitě k jejich kardiologovi. Nový typ kardiostimulátoru implantovali lékaři v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.
Ministerstvo zdravotnictví zařadilo do nově vytvořené národní sítě kardiovaskulárních center 17 pracovišť. Centra mohou v příštím roce získat téměř jednu a půl miliardy korun na zásadní modernizaci.