‚Jako hadrová panenka.‘ Kardiochirurgové z Motola zachránili unikátní operací dvouměsíčního chlapce
Kardiochirurgové z pražského Motola voperovali dvouměsíčnímu chlapci, trpícímu závažnými poruchami srdečního rytmu speciální defibrilátor. „Měli jsme obavy z technické proveditelnosti implantace kvůli velkému nepoměru mezi velikostí přístroje a tělesnými proporcemi dítěte. Naštěstí se nepotvrdily,“ uvedl vedoucí operace, kardiochirurg Petr Bukovský z dětského kardiocentra. Tento zákrok se u miminek provádí zcela výjimečně.
„Jeli jsme zrovna vyzvednout staršího syna do školní družiny, když Daníček v autosedačce přestal dýchat. Byl jako hadrová panenka,“ popisuje první projevy onemocnění matka dvouměsíčního kojence.
Rodiče se ho i s pomocí kolemjdoucího snažili oživit během čekání na záchranku, která je dopravila do Fakultní nemocnice v Motole. Kojenec zde prodělal další tři zástavy a v jeho srdeční komoře byly zjištěny drobné nádory. Po nálezu byl hoch přemístěn do dětského kardiocentra.
Nobelovu cenu za lékařství získali vědci Alter, Rice a Houghton. Objevili vir způsobující žloutenku typu C
Číst článek
Jediným řešením zdravotního stavu 4,3 kg vážícího miminka byl podle lékařů zákrok. „Bohužel masivní výskyt nádorových ložisek nebylo možné odstranit v takové míře, abychom dostatečně eliminovali riziko opětovné srdeční zástavy. Proto jsme se rozhodli pro implantaci kardioverter – defibrilátoru (tzv. ICD),“ komentoval stav chlapce docent Peter Kubuš, primář dětského kardiocentra motolské nemocnice.
Operace trvala čtyři hodiny. Lékaři napřed odstranili ložiska nádorů a následně speciálním způsobem voperovali defibrilátor. „U chlapce byl zjištěn nádor, který má za následek vznik tuberkulózní sklerózy. Tou ale chlapec netrpí. Spojení zjištěného typu nádoru s onemocněními srdce je velmi vzácným úkazem,“ uvedla nemocnice v tiskové zprávě. Operací chlapcova léčba nekončí. Lékaři ho budou sledovat i nadále.
Přírodní látky z maklury oranžové. Olomoučtí vědci vyvinuli nové sloučeniny k léčbě rakoviny
Číst článek
Kojenec na léčbu dobře reagoval a po dvou týdnech byl propuštěn do domácí péče. „Poděkování patří všem lékařům a sestřičkám v motolské nemocnici – od ARO přes pediatrickou kliniku až po dětské kardiocentrum. I když vše vypadalo na začátku opravdu dramaticky, šli jsme nakonec už velmi brzy domů. Úžasná byla i podpora od mojí rodiny. Bez nich bych to určitě nezvládla,“ řekla matka dítěte.
Tento typ léčby je podle nemocnice u miminek unikátem, jak u nás, tak celosvětově. Daníček je nejmladším pacientem v Česku, který podobný zákrok absolvoval, druhou nyní zůstává desetiměsíční holčička. „Odborná literatura uvádí pouze jeden případ ještě mladšího dítěte, které však vážilo o něco více než český pacient,“ připomněla nemocnice.