Vědci aplikovali slepým potkanům do sítnice tekuté nanočástice, zrak se jim vrátil

Vědci testují novou metodu, která by mohla být nadějí pro pacienty s poruchou retinitis pigmentosa i makulární degenerací, že opět uvidí. Slepým potkanům do oční sítnice aplikovali tekuté nanočástice a těm se zrak vrátil. Testování speciální zrakové protézy proběhlo na Italském technologickém institutu v Janově. Pokusní potkani vidí jako zdraví a jsou už osmý měsíc bez komplikací.

Janov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cévy sítnice lidského oka zobrazené pomocí krevního barviva

Cévy sítnice lidského oka zobrazené pomocí krevního barviva | Zdroj: ZEISS Medical Technology

Místo speciálního snímače, který se obtížně napojuje na zrakové nervy, vytvořili janovští vědci speciální suspenzi obsahující nanočástice.

Každá z nanočástic funguje jako malý fotovoltaický článek, který přeměňuje světlo na elektrické napětí. Právě tak fungují i světločivé buňky v oční sítnici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědci aplikovali slepým potkanům do oční sítnice tekuté nanočástice, zrak se jim vrátil

Vedoucí výzkumného týmu Fabio Bengenati přirovnává látku k pixelům čipu fotoaparátu, zamíchaných do biologicky přijatelné kapaliny.

Tuto směs Bengenatiho tým aplikoval do sítnice potkanů s dědičným onemocněním retinitis pigmentosa, při kterém dochází ke ztrátě periferního vidění a může vést až k úplnému oslepnutí. Zvířatům se zrak vrátil a zůstala bez příznaků.

Využití u lidí

U člověka se výše zmíněné onemocnění objevuje vzácně, podle odborníků by ale nová metoda mohla být vhodná i pro pacienty s věkem podmíněnou makulární degenerací. Což je u lidí nejčastější příčina ztráty zraku.

Od méně invazivní injekční aplikace si vědci slibují lepší výsledky. Než ale pokročí k pokusům na lidských dobrovolnících, je nutné potvrdit bezpečnost metody.

Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme