Katetrizační ablace je technikou, kterou lze odstranit srdeční arytmii
Čeští kardiologové patří ve svém oboru ke světové špičce. Nově to tento týden potvrdil workshop v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny a v Nemocnici Na Homolce. Na dvě stovky kardiologů z celého světa zde tři dny probíraly nové způsoby léčby srdečních arytmií - poruch, které mění normální srdeční rytmus. Promítali si také přímé přenosy z operačních sálů.
Když srdce bije pravidelně, je všechno v pořádku. Arytmie nám může rytmus srdečního svalu, který nás provází bez odpočinku celý život, změnit.
U seniorů nad 75 let může mít tyto potíže každý desátý. Pokud bereme v úvahu všechny pacienty, je to asi každý stý.
„Mě jakoby začne píchat u srdce, nemůžu se pořádně nadechnout, nedodechuji se a trvá mi třeba nějakou chvíli, než to rozdýchám, a někdy se mi dělá zle tak, že si musím sednout a vysloveně mělce dýchat, abych to srdíčko nějakým způsobem jakoby uklidnila, rozběhla,“ popisuje své pocity přicházejících problému jedna pacientka.
Primář kardiologie Nemocnice Na Homolce Petr Neužil ale upozorňuje, že typická srdeční arytmie vlastně neexistuje.
„Arytmie může mít projevy, nemusí mít projevy. Pacient může vnímat bušení srdce, může cítit nepravidelný rytmus, ale vůbec ho nemusí cítit. Je to prostě daná kondice, která je velmi variabilní,“ vysvětluje Petr Neužil a pokračuje:
„U pacienta nejsou třeba typické projevy. Zde nemůžeme říci, že každý pacient, který má fibrilaci síní, musí nutně vnímat nepravidelnost srdečního rytmu.“
Katetrizační ablace, tak říkají lékaři jednomu ze zákroků, který během workshopu studovali. Odstraní se jím uvnitř srdce tkáň, která arytmii způsobuje. Potřeba jsou k tomu katetry, velmi laicky řečeno: hadičky.
Ačkoli se zákrok jmenuje operace, podle Petra Neužila operatér nic neřeže.
„Zavádíme katetry punkční technikou. Většinou to je do stehenní žíly, nebo stehenní tepny, potom posléze i jinými přístupy. Nicméně principem je zavést určitý počet katetrů, které jsou schopné identifikovat mechanismus arytmie a potom posléze podle toho, jakou tu arytmii máme, tak jsme ji schopni také zlikvidovat,“ shrnuje postup Petr Neužil.
Lékaři také upozorňují, že na podobných workshopech se málokdy ukazuje nějaká zázračná metoda, která by se dala hned prezentovat jako nová naděje pro pacienty. Jde spíš o postupné zlepšování.