Zemřel kardiochirurg Rudolf Kramář, podílel se na první transplantaci srdce u nás. Bylo mu 89 let

V Institutu klinické a experimentální chirurgie zemřel v úterý ráno známý kardiovaskulární chirurg Rudolf Kramář. Bylo mu 89 let. Do povědomí veřejnosti se dostal zejména díky tomu, že byl jedním ze čtyř doktorů, kteří se účastnili v roce 1984 první transplantace srdce v Československé republice. Informovalo o tom kardiocentrum IKEM.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kardiochirurg Rudolf Kramář

Kardiochirurg Rudolf Kramář | Zdroj: Kardiocentrum IKEM

„Tyto chvíle patří mezi ty nejsmutnější, které člověk zažívá. Odešel poslední z našich chirurgických otců, kteří stáli u zrodu IKEM. Svým vztahem k pacientům, ale i životu vůbec nám byl v mnohém vzorem. Chvíle s ním prožité zůstanou v mém srdci navždy,“ uvedl přednosta Kardiocentra IKEM Jan Pirk.

2:00

Umělá srdce zachraňují životy, jejich nejmodernější typ implantuje pražský IKEM už pět let

Číst článek

„Po praxi se dostal do tehdejšího ústavu Klinické a experimentální chirurgie, kde byli velcí šéfové jako profesor Hejhal, takže ho cévní chirurgie tak uchvátila, že se ji začal věnovat. A později přešel i na koronární chirurgii a na kardiochirgii a věnoval se i transplantační medicíně,“ vysvětlil Pirk pro Radiožurnál, proč si Kramář vybral svůj obor.

Kromě klinické praxe se věnoval i zavádění nových metod a postupů, například vypracoval metodu ochrany cévních protéz před infekcí, účastnil se zahájení programu cévních rekonstrukcí v léčbě vaskulogenní impotence a přispěl i k rozvinutí metodickému přístupu v chirurgické léčbě vasorenální hypertenze.

Byl také u počátků zavádění chirurgické léčby ischemické choroby srdeční, kdy se zaměřoval na technické a taktické možnosti ovládající rozsah vlastních výkonů, stejně jako na prevenci možných komplikací této choroby.

„Jeho ohromný přínos byl v tom, že byl vynikající praktik i učitel, který se stal i naším přítelem. Nikdy se nad mladší kolegy nepovyšoval a učil je to, co sám uměl,“ řekl Pirk.

Za svůj život napsal desítky článků, které vyšly v českých a zahraničních odborných časopisech. Zúčastnil se i jednoroční stáže na chirurgické klinice Univerzity v Chicagu a podílel se i na zahájení a rozvoji cévní chirurgie na několika českých pracovištích, stejně jako v tehdejší Jugoslávii.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme