Ředitelka Helena Rögnerová vede IKEM od loňského září. Ministr Vlastimil Válek (TOP 09) ji jmenoval jako krizovou manažerku, než bude vybrán nový ředitel. Výběrové řízení ale resort zatím nechystá.
„U zdravých lidí hepatitida E probíhá ve většině případů bezpříznakově. Nemoc může být velmi nebezpečná u pacientů, kteří užívají léčbu, která snižuje imunitu,“ říká hepatoložka Soňa Fraňková z IKEM.
Oba české registry dárců krvetvorných buněk přitom při jejich hledání spolupracují s registry po celém světě. Transplantaci teď kvůli leukémii nutně potřebuje i devítiletá Nina.
Radiožurnál s pomocí dokumentů a rozhovorů s účastníky zmapoval klíčové okamžiky neshod trojice uznávaných lékařů Ivana Netuky, Jana Pirka a Jiřího Froňka s vedením elitní české nemocnice IKEM.
Obviněný je Stiborek, bývalý šéf IKEM, náměstek Malý a šéf tamního oddělení IT Raška. Případ se má týkat nátlaku, který Stiborek spolu s Malým vyvíjeli na kardiochirurga Pirka a šéfa kliniky Netuku.
Podle zdrojů Seznam Zpráv je z údajného vydírání podezřelý kromě Stiborka i jeho náměstek Malý. Dříve server uvedl, že jde v případu mimo jiné o nátlak, kterému čelil I senátor Pirk.
Po článcích o někdejším podnikání rezignoval ředitel IKEM a v úterý přímo v nemocnici hledali důkazy policisté. Co se v nemocnici dělo? A nepodcenil ministr zdravotnictví situaci?
Pokud se TOP 09, která Válka na ministerstvo vyslala, diví, proč jí klesají preference, mohla by se nad konkrétním významem pojmů, které má ve svém názvu, více zamýšlet.
Šance na přežití infarktu v Česku strmě vzrostly díky nonstop službám intervenčních oddělení, zakládání koronárních jednotek nebo zavedení nových léčebných postupů.
Další díl reportáže o kardiovaskulárních onemocněních se odehrává v pražském IKEM. Spolu s lékaři jsme byli svědky neobvyklé operace trojnásobného bypassu.
Cukrovka neboli diabetes mellitus a porucha příjmu potravy má jednoho společného jmenovatele – pozornost věnovanou jídlu. To může vést k rozvoji specifické nemoci zvaná diabulimie.
Virtuální obraz nádoru, 3D model jater nebo brýle, které promítají obraz orgánů přímo během operace.
Přesně to umožňují technologie v pražském IKEM, které teď budou lékaři využívat ještě více.
Lékaři v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny udělají ročně tisíce operací. Při naprosté většině z nich na sálech není ticho, ale zní hudba.
Komunikační platforma, co zachraňuje životy a nárůst Čechů, jejichž dovolenou doprovázela nemoc nebo nehoda. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Stále více lidí jezdí pro palivové dřevo přímo do lesa, píše Deník. A pražský IKEM podle Mf Dnes provedl 1300 transplantací srdcí. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Tasemnici liští, kterou šíří lišky svým trusem, může v lidech způsobit vzácnou nemoc echinokokózu. Diagnóza je obtížná, její neléčení může způsobit smrt.
Příznaky onemocnění se u lidí mohou projevit po pěti až 15 letech po infekci. Tasemnice se do lidského těla může dostat třeba konzumací lesního ovoce infikovaného liščími výkaly.
Do Prahy Američané zavolali proto, že nenašli vhodného příjemce ledviny ve Spojených státech, v západní Evropě, ani v NDR. Tam ale měli i československou čekací listinu pacientů.
Lékaři v IKEM loni transplantovali 306 ledvin, 143 jater, 41 srdcí, 39 slinivek, deset Langerhansových ostrůvků a tři tenká střeva. Celkem se v celé České republice loni transplantovalo 809 orgánů.
Česko by mohlo od konce listopadu jako potvrzení o bezinfekčnosti uznávat jen očkování nebo prodělaný covid-19. Na kulturní, sportovní akce či do restaurací by nebylo možné jít s negativním testem.
„Dochází k nárůstu infekcí po celé Evropě, nastupují i další respirační viry, je to předpokládaný vývoj. Důležité je, že nedochází k nárůstu úmrtí v souvislosti s koronavirem,“ říká Stříž.