Konec práce z domova? Světové společnosti chtějí své zaměstnance zpátky v kancelářích, je to efektivnější
Světové společnosti chtějí vrátit své zaměstnance zpět do kanceláří. Vypadá to, že trend home officů, který přinesla pandemie koronaviru, není tak efektivní, jak se zpočátku zdálo. Velké nadnárodní korporace tak mění svou strategii a rok 2023 má přinést návrat personálu zpět za pracovní stoly.
Trend se podle nejčerstvějších zpráv týká například společnosti Meta, která vlastní Instagram nebo Facebook. Firmu založil Mark Zuckerberg, rozhodnutí tedy vzešlo z jeho hlavy. Meta přitom byla jednou z prvních společností, která umožňovala zaměstnancům pracovat z domova ještě předtím, než se to rozšířilo globálně.
Teď ale vyzval Zuckerberg své zaměstnance, aby se chopili jakékoliv příležitosti k osobní interakci se svými kolegy. Meta zároveň ohlásila propouštění dalších deseti tisíc lidí a rušení pěti tisíc míst. Výzva vrátit se zpět může tak být i dobře míněnou radou, jak si udržet práci.
Ještě před Metou tak učinil i Amazon. Ten chce, aby byli pracovníci v kanceláři alespoň třikrát týdně. A i v této korporaci se bude propouštět. O místo přijde zhruba 18 tisíc lidí.
Práce z domova začaly omezovat také General Motors, mediální vydavatelství News Corp, Walt Disney anebo Starbucks – u této firmy se také jedná o kanceláře, nikoliv o kavárny.
Více interakce a předávání zkušeností
Velké firmy začínají od home officů ustupovat z několika důvodů. Velmi otevřeně se o tom mluvilo na posledním ekonomickém fóru v Davosu, kdy třeba generální ředitel banky J.P. Morgan řekl, že podle něj to hlavně neprospívá mladým juniorním pracovníkům, ale také vysokým manažerům.
Češi přichází na chuť digitálnímu nomádství. Více než 40 zemí nabízí speciální víza, některé i vyšší daně
Číst článek
V podstatě všichni se shodují na tom, že je potřeba nějaký fyzický kontakt nebo fyzická interakce, vytvoření tvůrčího prostředí, zajištění větší pracovní morálky a také třeba předávání zkušenosti právě mladším kolegům. Takto smýšlí většina firem.
V lednu se poprvé ve velkých amerických městech naplnily kanceláře už na 50 procent, což je nejvíce od dob pandemie, to znamená za poslední tři roky. Velké společnosti tedy vskutku chtějí zpět vidět své zaměstnance na vlastní oči.
Nejen finanční výhody
Neznamená to ale, že práce z domova má pouze nevýhody. Řada manažerů se shoduje na tom, že je dobrá pro ženy, které mají děti.
Je to pro ně velmi často podmínkou, když žádají o zaměstnání i třeba pro to, aby neplýtvaly časem při přesunu mezi domovem a prací. Home office se tedy určitě nezakáže, ale bude dovolen jen pro určité případy.
Při práci z domova by měl zaměstnavatel podle návrhu platit náhradu nákladů za energie či vodu
Číst článek
Pro firmy je levnější, když lidé pracují ze svých domovů. Platit kanceláře, které se musejí vytápět, nedává finančně smysl, když v nich nejsou zaměstnanci. Většina měst ve Spojených státech ale dává slevy na daních těm firmám, které mají své pracovníky přímo v kancelářích.
Jedná se například o San Francisco. Vedení města tam velmi vehementně obhajuje návrat lidí z home officu z mnoha důvodů.
Podobně se tak děje i v Texasu a New Jersey, protože když jsou budovy pronajímané a prázdné, klesá tím cena městských nemovitostí a jejich atraktivita. Málo lidí pak využívá i městskou infrastrukturu.