Pandemie koronaviru změnila svět a naučila nás řadu nových věcí. Práce z domova je jednou z často zmiňovaných výhod, to se ale zřejmě bude měnit, přinejmenším na světových trzích.
„Trend na pracovním trhu je jinde, je tažený větší flexibilitou a autonomií,“ je přesvědčen analytik Dombrovský. „Mnohdy je za odporem k tomu dát lidem volnost strach,“ dodává podnikatel Tuka.
Pracovat nebo si práci hledat je pro nás zkrátka přirozené. Po většinu lidských to tak přitom nebylo. Proč tedy vlastně pracujeme? To zkoumá ve své publikaci antropolog James Suzman.
Z domova už nepracuje prakticky žádný ze zaměstnanců finanční správy nebo Lesů České republiky. Zpátky do kanceláří se vrátili i všichni pracovníci jihočeského krajského úřadu nebo Povodí Labe.
Podle průzkumu pracovního portálu Profesia.cz dostává na home office alespoň nějaký příspěvek už přes 10 procent pracovníků. Zároveň ale vzrostl i počet firem, které naopak nabídku benefitů zúžily.
Pracovní povinnost v nemocnicích se má týkat posledních dvou ročníků středních zdravotnických škol, části mediků i některých studentů nelékařských oborů.
Čím déle budou omezení trvat, tím více jsou ztrátou zaměstnáni ohroženi ti, kdo z domova pracovat nemohou, např. zaměstnanci v obchodech, hoteliérství, restauracích či turistice, píše deník Le Monde.
Nebezpečí podle veterinářky zvířatům nehrozí. „Člověčí koronavirus nenapadá psy a kočky, může se na nich pouze pasivně přenášet,“ vysvětluje Martina Načeradská.
Část firem se také rozhodla začlenit režim home office jako součást standardního výkonu práce. Nejefektivnější je podle Petra Kymličky kombinace práce na dálku a fyzické přítomnosti v zaměstnání.
Podle plánu japonské elektrotechnické společnosti bude práce z domova nově normou a svým zhruba 80 000 zaměstnanců v Japonsku nabídne hodinově flexibilní pracovní úvazky.
Práce z domova navíc klade zvýšené nároky na zodpovědnost zaměstnanců a velkým problémem je i oddělování práce a osobního života – málokdo doma najde dostatečný klid na práci.
Osobní doklady propadlé v březnu dál platí, píšeMf Dnes. A Česko by podle Lidových novin mohlo v boji s koronavirem využít i aktivní zálohy. Více se dozvíte ve výběru z médií Radiožurnálu.
Společnosti po celém světě rozjely povinnou práci z domova. Ať už jste nováček nebo pracovní veterán, mohlo by se vám hodit několik rad, jak udržet vlastní produktivitu, napsal server BBC.
Možnost hlídání nemocných dětí, flexibilita a žádné dojíždění. Výhody práce z domova v Česku využívají necelá čtyři procenta zaměstnanců. Vyplývá to z nejnovějších čísel Eurostatu.
Změnami v zákoníku práce se dnes bude zabývat tripartita. Odbory jdou na jednání se zaměstnavateli a vládou s požadavkem, aby měli pětitýdenní dovolenou i zaměstnanci soukromých firem. Sporným tématem ale budou hlavně pravidla pro práci z domova.