„Například v Bulindi v Ugandě je ten kontakt až extrémní. Šimpanzi tam žijí na kilometru čtverečním, kde se neuživí,“ popisuje pro Český rozhlas Plus primatoložka Barbora Pafčo.
„Kývla jsem na to, protože mi ten příběh přišel strašně zajímavý. Zdeňka je holka, která si jde za svým, hodně řeší sebe a to, co zrovna v tu chvíli potřebuje," libuje si Formanová komfortní postavu.
„Chápu, že už si aktivisté vybírají i jinou formu cílů než doposud,“ říká aktivistka Klára Bělíčková. „Je to svévole, která spíš lidi naštve,“ kontruje komentátorka Jana Machalická.
Manžel běloruské opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské není jediným politickým vězněm běloruského režimu, po kterém se slehla zem. Je jich celá řada a „ztrácejí se“ v běloruském vězeňském systému.
Profiloval se v mnohém jako negace svých předchůdců. Podle svých slov chtěl vrátit úřadu důstojnost. Být prezidentem aktivním, nikoli aktivistickým. Za tu dobu měl na stole několik stěžejních zákonů.
První testovací provoz by měl začít během letošního roku a bude zahrnovat jen posílání SMS. Volání a datové přenosy by satelity Starlink měly umět začít podporovat až v příštím roce.
„Prezident Putin má nesmírně rád veškeré symboly a data, vždycky k nim v uvozovkách připravuje nějaké dárky,“ glosuje stálý zpravodaj Českého rozhlasu na Ukrajině Martin Dorazín.
Psal se rok 1952 a dva dny před Štědrým dnem se musela rodina Hildprandt vystěhovat ze svého zámku v Blatné. O životě v exilu i o návratu na zámek mluví baronka Germenis-Hildprandtová.
„Odmala ve mně byla touha jednou architekturu tvořit, ale taky historickou architekturu zachraňovat,“ popisuje Lejsek. Hrádek u Sušice, který koupil, patřil k nejohroženějším stavbám Plzeňského kraje.
„Mám jednu šablonu, která dokáže překvapivě dobře odhalit místa, kde člověk, který psal nějaký zpravodajský text, fandí jedné z těch dvou stran, i kdyby jen tím, že tam něco chybí,“ popisuje Kašpárek.
Paříž hostí mezinárodní humanitární konferenci o Gaze. „Vzhledem k neúčasti Izraele těžko říct, co si od toho lze slibovat,“ soudí regionální manažerka Charity Velíšková.
„Postavit vládu na široké koalici stran muselo přinést neakceschopnost, zmatky a někdy i chaos,“ říká šéfredaktor serveru Echo24 a Týdeníku Echo Dalibor Balšínek.
Embargo Evropské komise na dovoz ukrajinského obilí do pěti zemí EU v září padlo. Maďarsko, Polsko a Slovensko v něm přesto dál jednostranně pokračují.
Favorit blížících se parlamentních voleb na Slovensku Robert Fico tvrdí, že pokud bude jeho strana Smer ve vládě, země nepošle Ukrajině jediný náboj. „Obávám se, že se to opravdu stane,“ říká Macko.
Nevyslyšené zůstávají rady amerických stratégů přesunout většinu ukrajinských jednotek na jih země. „Ukrajinci dokážou přímo v terénu situaci přečíst lépe,“ namítá Macko.
Někteří manažeři běžně pracují i na dovolených. „To je průšvih,“ říká terapeutka. „Pak nadávají na mileniály, že nic nechtějí dělat, neberou v noci telefon, neodpovídají na e-mail.“
„Když chtějí Američané dodat Ukrajině kazetovou munici, tak z Evropy zní ‚to je překročení nějaké linie‘. Ale Rusové stále překračují linie. A my máme bojovat podle nějakých pravidel?“ ptá se Baar.