EU ukončila embargo na ukrajinské obilí. ‚Stejně nefunguje, dovoz probíhá dál,‘ míní šéf zemědělců

Embargo Evropské komise na dovoz ukrajinského obilí do pěti zemí EU v září padlo. Maďarsko, Polsko a Slovensko v něm přesto dál jednostranně pokračují. Je dobře, že se Komise rozhodla embargo neprodlužovat? „Určitě ano. Pomáhá to zvyšovat životní úroveň ve všech zemích a Ukrajině ustát ruskou agresi,“ říká podnikatel a předseda Ukrajinsko-české obchodní komory Petr Krogman.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kombajn

„Jediný, kdo na válce vydělal, byli překupníci, kteří nakoupili levně a za draho prodali,“ brání zemědělce Pýcha.(ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

„Embargo toho moc neřeší, obchod dál probíhá,“ míní předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mají čeští zemědělci důvod obávat se konce embarga na dovoz obilí z Ukrajiny? Ptáme se předsedy Ukrajinsko-české obchodní komory a zemědělce působícího na Ukrajině Petra Krogmana a předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy

„Ať je to embargo Evropské komise, nebo ze strany jednotlivých členských států, ve skutečnosti toho moc neřeší,“ pokračuje Pýcha. „Zemědělci potvrzují, že neprobíhá pouze tranzit, ale i dovoz. Je to jen ztráta času a nehledání skutečného řešení.“

Podle Krogmana, který jako zemědělec působí jak na Ukrajině, tak v Česku, ale tranzit probíhá. „My sami vyvážíme z Ukrajiny do německých nebo italských přístavů a vyvážíme třeba přes Slovensko. Takže tohle je nepřesná informace.“

Pýcha uznává, že nějaký tranzit probíhá. „Ale v těch zemích stejně ty komodity končí.“

„To jsou často informace na úrovni ‚jedna paní povídala‘. Musíme se podívat, o co tady jde. Rusko napadlo Ukrajinu, vedle toho rozpoutalo informační válku, kdy začalo ponoukat zemědělce zejména v sousedních zemích Ukrajiny, že kdyby nebyla Ukrajina, tak by na tom byli lépe,“ zdůrazňuje Krogman.

Kyjev podal kvůli obilí stížnost na Slovensko, Polsko a Maďarsko, chystá i odvetná opatření

Číst článek

Musíme si pomáhat

„Neříkáme, že se Ukrajině nemá pomáhat nebo že se má zakázat dovoz ukrajinských komodit do EU. Ale pokud nám někdo slibuje, že mají fungovat koridory solidarity, které ve skutečnosti neznamenají nic jiného, než že otevřeme evropské hranice dovozu z Ukrajiny, pak nemůžeme klást na evropské zemědělce takové podmínky,“ nastiňuje Pýcha.

„Ať už je to z hlediska péče o krajinu, přípravků na ochranu rostlin atd., které prodražují naši produkci,“ dodává. „Musíme pomáhat Ukrajině, ale tak, aby to neodnášeli čeští, potažmo evropští zemědělci.“

Krogman argumentuje, že Ukrajina vždy vyvážela do EU. „Nestala se žádná změna. Ale sousední země začaly přemýšlet, jak si vylepšit svoji ekonomiku. Respektive místní zemědělci na válce vydělali. Zisk českého zemědělství za loňský rok byl více než dvojnásobný, už desítky let naše zemědělství nepoznalo ztrátu.“

„Jediný, kdo na válce vydělal, byli překupníci, kteří nakoupili levně a za draho prodali,“ brání zemědělce Pýcha.

Optimálním řešením by pak podle něj bylo zaplatit ukrajinským zemědělcům jejich náklady na dopravu do přístavu.

„Oceňuji tento návrh,“ míní Krogman. „Ale Ukrajina má právo prodávat své zboží všude na světě, opak se nám jenom snaží podsunout ruská propaganda.“

„Rusové likvidují ukrajinské přístavy a ohrožují lodě. Takže tady bych pokládal za férové a ekonomicky efektivní, kdyby EU a NATO pomohly Ukrajině ochránit mořský koridor,“ dodává.

Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu výše.

knem, Karolína Koubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme