Vězni si budou nově moci nechat část peněz od rodiny. Dosud je všechny dávali na své dluhy

Nový rok s sebou přinesl změny v dělení příjmů odsouzených. Začala totiž platit změna v zákoně o výkonu trestu, která vězňům dovolí nechat si část důchodů nebo darů od rodiny. Předtím totiž museli všechny takzvané mimovězeňské příjmy dát na splácení svých dluhů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věznice Světlá nad Sázavou

Věznice Světlá nad Sázavou | Zdroj: Profimedia

Nově si odsouzení budou moct nechat 28 procent svých takzvaných mimovězeňských příjmů. Tedy peněz, které si sami nevydělají, ale například jim je pošle rodina, nebo je dostanou jako důchod nebo výsluhu. Ze zbylých 72 procent se budou splácet dluhy odsouzených.

2:35

Dozorci v českých věznicích nemají během práce přístup k mobilům. Změnit by to mohla nová pravidla

Číst článek

„S čistou pracovní odměnou, penězi zaslanými odsouzené osobě a penězi, které měl u sebe v době nástupu do trestu, se nyní bude zacházet obdobně jako s pracovní odměnou odsouzeného. Díky tomu bude možné tvořit kapesné a úložné u všech vězňů majících jakýkoliv příjem,“ vysvětluje mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová.

Část peněz si odsouzení nechají jako kapesné a věznice jim zároveň bude část spořit. Vězeň si tak po ukončení trestu bude moct z uložených peněz například zaplatit cestu domů nebo bydlení.

Změna zákona dopadne na všechny vězně. I když odsouzení nemusí mít ze svého života žádné dluhy, zadlužují se při samotném pobytu ve vězení.

„Skoro vězni mají nějaké dluhy za škodu způsobené trestnou činností, náklady trestního řízení a náklady výkonu trestu. Někteří vězni mají samozřejmě ještě dluhy ze svého osobního života, než nastoupili výkon trestu,“ popisuje vedoucí ombudsmanského odboru pro dohled nad omezování osobní svobody Milan Svoboda.

Elektronické náramky za první půlrok fungování hlídaly 79 lidí, k dispozici jich je přitom 700

Číst článek

O změnu v dělení vězeňských příjmů se zasadila právě kancelář ombudsmana, která začala komunikovat s ministerstvem spravedlnosti už v roce 2018. Někteří odsouzení si totiž stěžovali u tehdejší ombudsmanky.

Pro dělení mimovězeňských příjmů chyběla jednotná, ucelená pravidla. Praxe ve věznicích se tak měnila i podle aktuálních rozhodnutí soudů. Někdy tak vězňům po dělení zbývalo peněz hodně a trpěli tak věřitelé.

Jindy zase vězňům nezbyly peníze skoro žádné a nemohli si tak například dokoupit léky s doplatkem nebo potřeby k napsání dopisu. A právě na to si vězni stěžovali.

„Na změnách se pracovalo poměrně dlouho, ale bylo to opodstatněné jejich rozsahem. Bylo potřeba důkladně zvážit nastavení zcela nového komplexního modelu, který zasahuje do řady mechanismů jako je insolvenční řízení, exekuce, vyplácení důchodů a výsluh a dalších,“ přibližuje mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Lidé si ve vězeních můžou obvykle vydělávat také prací. Vězně zaměstnávají přímo věznice, kde můžou pracovat jako například výpomoc v kuchyni nebo knihovníci. Některé věznice navíc vězňům dokáží zprostředkovat práci u soukromých zaměstnavatelů.

Luděk Březina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme