Home office prohlubuje nerovnosti, uvádí studie Mezinárodního měnového fondu.
Podle studie Mezinárodního měnového fondu jsou mezi zhruba 100 miliony osob, které začaly pracovat z domova, spíše mladí lidé s nejistým zaměstnáním a s nízkými příjmy. Pro mnohé se práce z domova ještě na dlouhé týdny stane normou. Je však velmi pravděpodobné, že se podíl práce z domova stabilizuje na vyšší úrovni, než tomu bylo před pandemií. Píše to francouzský deník Le Monde.
Má to své výhody: pro zaměstnance to přináší větší flexibilitu, pokud firma práci dobře organizuje. A své nevýhody: může to vyvolat jistou míru nerovnosti, v krátkodobé i dlouhodobé perspektivě.
Homeoffice ve státních úřadech: pokud to jde, lidé pracují z domu, občasné problémy jsou jen technické
Číst článek
Čím déle budou omezení trvat, tím více jsou ztrátou zaměstnání ohroženi ti, kdo z domova pracovat nemohou. Tedy zaměstnanci v obchodech, hoteliérství, restauracích či turistice. Jejich příjmy se mohou snižovat nebo se rovnou stanou nezaměstnanými.
Ekonomové Mezinárodního měnového fondu uvádějí, že v takové situaci je téměř 100 milionů pracovníků v 35 vyspělých a rozvojových zemích, tedy 15 procent aktivní populace. Jsou to především mladí, málo vzdělaní lidé s pracovní smlouvou na dobu určitou, z malých podniků a s nízkými příjmy. Proto jsou na místě obavy, že pandemie vyostří nerovnosti mezi generacemi, pohlavími a mezi bohatými a chudými.
Odlišné podmínky
To se týká i jednotlivých zemí. Práce z domova se rozšiřuje podle zaměření výroby, podle stupně technické vyspělosti, podle povahy zaměstnání a podle příjmů. Ve vyspělých zemích může z domova pracovat až 40 procent lidí. V eurozóně je to od 24 procent pracovníků v Itálii až po 42 procent v Německu. Dokonce i v obchodě je možnost pracovat z domova větší.
V rozvojových zemích, kde více než polovina domácností nemá počítač, může z domova pracovat až 20 procent obyvatel měst, ale na venkově je tento podíl téměř nulový. A to není všechno: dokonce i v sektorech vyžadujících fyzickou přítomnost, jako je obchod, je možnost pracovat z domova větší v bohatých zemích, kde jsou technika a internetový obchod více rozšířeny.
Analýza: Pokles produktivity práce je oproti jaru nižší. Firmy se na home office adaptovaly
Číst článek
Autoři studie poukazují na to, že jen málo lidí může pracovat doma v Turecku, v Chile, v Mexiku, v Peru a v Ekvádoru, zatímco tato možnost je velmi vysoká v Singapuru a v severských zemích. To by mohlo ovlivnit politiku potřebnou k tomu, aby byli tito pracující po karanténě chráněni.
Genderové nerovnosti
Práce z domova může prohloubit i jiný typ nerovností, zejména mezi muži a ženami. Pro ženy je práce z domova možností, jak si usnadnit koordinaci profesionálního a rodinného života. To s sebou nese nebezpečí, že budou muset vykonávat stále více domácích prací. Některé pracovnice také chodí do kanceláře méně často než jejich mužští kolegové, a to na úkor kariéry. I v podniku platí: sejde z očí, sejde z mysli. Ti, kdo jsou více přítomni v kanceláři a pracují na očích svých manažerů, jsou i úspěšnější.
Práce z domova by mohla rovněž usnadnit přesun kvalifikovaných profesí do nových průmyslových zemí. Optimisté soudí, že by to nutně nemuselo nahradit naše pracovníky. Pesimisté mají obavy, aby to naopak nevedlo k likvidaci pracovních míst u nás.