Muzeum gastronomie láká i na první výtisk Domácí kuchařky M. D. Rettigové

V Praze v Jakubské ulici na Starém městě vzniklo Muzeum gastronomie, vůbec první v České republice. Návštěvníka provede celou historií kuchyní, které byly vždy nedílnou součástí každé domácnosti od pravěku až po současnost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Expozice Muzea gastronomie

Expozice Muzea gastronomie | Foto: Muzeum gastronomie

Nové muzeum gastronomie najdou návštěvníci v domě s dlouhou historií. Jeho kurátorka, malířka a módní návrhářka Nina Proovan Smetanová s nadsázkou doufá, že dům by mohl mít i gastronomickou tradici.

„První zmínka je z roku 1401, ale to už je zmínka, že se ten dům prodával. Domníváme se, že za krále Václava zde bydlel jeho kuchař, protože to má genius loci, a proto nás to sem přitáhlo,“ zdůvodňuje Nina Proovan Smetanová.

Muzeum je umístěno hned ve dvou patrech staroměstského domu a jeho tvůrci pro něj dokázali sehnat celou řadu zajímavých exponátů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Expozice Muzea gastronomie přibližuje redaktorka ČRo Naďa Reviláková

„Raritou je muzeum samo, protože taková muzea nejsou. Z dalších rarit máme třeba první výtisk Dobromily Rettigové, její Domácí kuchařky. Co je také unikátní, je právě vývoj kuchyní,“ říká Nina Proovan Smetanová a konkretizuje:

„Když přijdete na hrad, máte tam černou kuchyni, přijdete jinde, máte tam dýmnou kuchyni. U nás můžete porovnat, jak se kuchyň vyvíjela, jak se vyvíjely sporáky. Končíme tou nejmodernější technologií.“

V jednotlivých místnostech tak návštěvník postupně prochází dějinami vaření od nejstarších dob. Protože bez ohně by nebyla gastronomie, začíná expozice nejjednodušším ohništěm. Když už totiž dokázal člověk oheň rozdělat, nedokázal si ho ještě zcela podmanit.

O tom, že soužití s ohněm nebylo pro člověka právě jednoduché, svědčí středověká černá kuchyně.

„Ve středověku ještě neznali komín. V místnosti se topilo a kouř odcházel otvory ve stěně, nebo byla otevřená střecha,“ popisuje černou kuchyni Nina Proovan Smetanová.

Současné kuchyňské náčiní pochází již z renesance

Vybavení renesanční kuchyně, která je k vidění v další expozici, se udrželo až do poloviny dvacátého století.

„Všechna škrabátka, všechny nože, všechno vybavení, co máme my. Nebylo to tedy na elektřinu,“ dodává Nina Proovan Smetanová.

V muzeu nechybí ani vinný sklípek, pivní výčep či kupecký krám. Návštěvník zde najde také sál světových gastronomů či síň slávy českých kuchařů. Řada historických exponátů tvoří úctyhodnou gastronomickou kolekci.

Většina exponátů je ze sbírek manželů Proovan. Něco také zapůjčila rozličná muzea. A jak Nina Proovan Smetanová doufá, časem se muzejní sbírky ještě rozšíří. Kurátorka počítá, že se expozice bude vyvíjet a bude mít dlouhodobý charakter depozitáře s knihovním oddělením.

„Mezi lidmi je spousta unikátních kuchařek a je potřeba to někde shromáždit. Věříme, že najdeme spolupracovníky,“ uzavírá Nina Proovan Smetanová.

Naďa Reviláková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme