Odstranění sovětských pomníků jako rehabilitace nacismu? Rusko vydalo zatykač na 177 politiků z EU

Estonská premiérka Kaja Kallasová, starosta polského Malborku Marek Charzewski nebo poslanec českého parlamentu Ondřej Kolář (TOP 09). Tyto a další politiky spojuje, že na ně ruské ministerstvo vnitra vydalo zatykač. Vyplývá to z materiálu ruského nezávislého serveru Mediazona, jehož novináři analyzovali databázi ministerstva. Za poslední tři měsíce se zde objevilo přes 9000 nových jmen a z nich skoro 200 patří evropským politikům.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská vlajka

Ruské ministerstvo vydalo zatykač na 177 evropských politiků včetně devíti Čechů (ilustrační foto) | Foto: Alexander Demianchuk | Zdroj: Reuters

Na podzim roku 2020 Alexandr Bastrykin, šéf Vyšetřovacího výboru, ruské obdoby americké FBI, nechal zřídit nové oddělení pro „denacifikaci“. Mělo vyšetřovat případy „rehabilitace nacismu“ a „zkreslování historie“.

Podle jeho rozhovoru pro státní agenturu RIA Novosti prohlásil, že jde o vynucený krok v podmínkách informační války a při pokusech rehabilitovat nacismus jak uvnitř naší země, tak i ze zahraničí.

Impuls práci tohoto oddělení dodalo vypuknutí plnohodnotné agrese proti Ukrajině v únoru 2022. Tehdy se začaly objevovat stovky zatykačů na cizí občany, kteří jen těžko někdy navštíví Rusko.

Jsou mezi nimi ukrajinští vojáci, včetně generálů, občané třetích zemí, kteří bojují v ukrajinské Mezinárodní legii a také evropští politici, kteří „rehabilitují nacismus“ tím, že nechají odstraňovat sovětské pomníky.

Lotyšští poslanci

V květnu 2022 Vyšetřovací výbor oznámil, že začíná na popud svého šéfa Alexandra Bastrykina zkoumat, zda poslanci lotyšského parlamentu neporušili ruský zákon, když hlasovali pro ukončení smlouvy s Ruskem o vzájemné ochraně vojenských památníků a pohřebišť.

Rusko neuznává zatykač na dva velitele. Rozhodnutím z Haagu se neřídíme, oznámil Peskov

Číst článek

Díky tomuto kroku lotyšské úřady mohly podobné památníky přesunovat, včetně mohutného sousoší rudoarmějců v rižském parku Vítězství.

Nikoliv překvapivě ruští vyšetřovatelé usoudili, že došlo k trestnému činu a na poslance lotyšského Sejmu vydali zatykače. Pravda, zpočátku jen na 59 z 68 poslanců, kteří hlasovali pro ukončení platnosti smlouvy. Teprve počátkem května se na seznamu objevilo dalších šest jmen.

V Litvě se na ruských seznam hledaných osob dostali členové městských rad ve Vilniusu a Klaipedě, nově také představitelé měst Palanga a Panevěžys. Ve všech těchto městech došlo v roce 2022 k demontáži sovětských památníků.

Maďarsko by Putina kvůli zatykači nezadrželo. Neumožňují to naše zákony, tvrdí Orbánova kancelář

Číst článek

V polské části seznamu přibyl starosta Malborku Marek Charzewski, bývalý starosta města Brzeg Jerzy Wrębiak, stejně jako města Prószków (Krzysztof Cebula), Siedlec (Jacek Kolesiński) a Sobótka (Mirosław Jarosz). I zde úřady nařídily odstranění sovětských monumentů.

V Česku zase ruští vyšetřovatelé vydali zatykače na prakticky kompletní vedení radnice Prahy 6 z roku 2019, kdy se rozhodovalo o odstranění památníku maršála Koněva z ulice Jugoslávských partyzánů. Včetně tehdejšího starosty a dnes poslance parlamentu Ondřeje Koláře (TOP 09, do evropských voleb je šestý na kandidátce Spolu).

„Mě to vlastně motivuje, znamená to, že děláme něco dobře,“ řekl pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál Kolář. Podle něj svou roli mohla sehrát jeho snaha zabavit pozemky a nemovitosti, které ruská ambasáda na Praze 6 využívá. „Ale pro mě osobně nějaký ruský zatykač nic neznamená,“ dodal Ondřej Kolář.

Ondřej Soukup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme