Dřeváky, hlad a 1500 kilometrů pěšky. To byl únos Čechoslováků v Angole
Dnes uplyne 30 let od únosu 66 Čechoslováků v Angole. Naše republika tehdy v občanské válce podporovala i vojensky levicové hnutí MPLA proti západu nakloněné skupině UNITA. Unesení se ale podíleli na obnově země: pomáhali stavět celulózku. Byli mezi nimi zdravotníci, ale i jejich rodiny včetně 21 dětí.
Československý rozhlas o únosu informoval až o tři dny později.
V tu chvíli ještě nikdo netušil, že skupina urazí Afrikou na 1500 kilometrů pěšky a další tisíc přejede auty. Ženy a děti se dostaly na svobodu už 30. června, muži ale strávili v zajetí více než rok. Náročný pochod popsala tehdy lékařka Eva Hudečková.
„Bylo období dešťů. První potíže prakticky vzápětí, protože jsme vyšli v naprosto nevhodné obuvi, nevěděli jsme, kam jdeme a neměli jsme boty. A Ivoš Kocián absolvoval skoro celou cestu v dřevěných pantoflích. Takže nebyly boty,“ vzpomíná Marie Hudečková a pokračuje:
„Hned první den nachlazeni. Vzápětí na to přišly průjmy.“
A třeba Lubomíru Sazečkovi se dodnes zdává, jak bloudí Afrikou.
„Ten hlad je tak obrovský, že jste schopen třeba připravit o podíl jídla dejme tomu i svého syna,“ říká Lubomír Sazeček.
Přesto měla rukojmí oproti dnešku štěstí. Povstalecká skupina UNITA si chtěla zlepšit svoji pověst, a tak se o ně v rámci možností starala a při pochodu zemřel pouze jeden z nich.
Na osvobození Čechoslováků se podílela řada lidí od belgického novináře Jeana Wolfa až po poslance Evropského parlamentu a československého exulanta Jiřího Pelikána.
Zvětšit mapu