Národní tým se připravuje na domácí mistrovství světa. Už v květnu bude mít šanci zabojovat o cenné kovy před svými fanoušky. Historicky dosáhlo na zlato v domácím prostředí jen pět reprezentací.
Podle dokumentů z archivu, na které poukázali senátoři Hilšer a Kordová Marvanová, měl kandidát na ústavního soudce Robert Fremr podepsat asi sto rozsudků za emigraci.
Státní zástupkyně Katarína Kandová 92letému Vajnarovi v obžalobě navrhla dvouletý podmíněný trest s tříletou zkušební dobou a peněžitý trest ve výši 100 000 korun.
Životní prostředí bylo jedním z neuralgických bodů komunistického státu. Všem šlo jen o plnění „pětiletek“ – a tak se v oblastech, jako byly severní Čechy nebo Praha, nedalo žít, občas ani dýchat.
„Za službu jsem zažil několik pokusů o sebevraždu i sebevraždu dokonanou, kdy se voják zastřelil na stráži, protože nebyl schopen míru potupy a ponížení dál zvládat,“ vzpomíná básník Petr Hruška.
František Kincl zastával funkci federálního ministra vnitra zastával do prosince 1989. Kincl ve čtvrtek oslaví 82. narozeniny. Posudek jeho duševního stavu vypracovala Psychiatrická nemocnice Bohnice.
Necelé tři roky po skončení 2. světové války se Československo stalo totalitním státem. Do vězení se dostávali nevinní lidé – demokraté, intelektuálové, podnikatelé... a také básníci.
Židovský mladík Alexander Feuerstein zůstal po válce sám. Nacisté zavraždili jeho rodiče i šest jeho sourozenců. Chtěl odejít do rodící se nové země – Izraele. Putoval ale do komunistického kriminálu.
Možnosti propagandy ve filmu se po druhé světové válce chopili i komunisté v tehdejším Československu. Cíl byl jasný: Ovlivnit to, co si lidé mají myslet, ale čeho se mají bát.
Část obětí nedobrovolných sterilizací nebude mít nárok na odškodnění, které v létě odsouhlasil český parlament. Jaké možnosti nápravy teď tyto ženy mají? A proč debata o odškodnění trvala tolik let?
Praha||Lenka Kabrhelová, Tomáš Dufka, Barbora Sochorová, Alžběta Jurčová|Věda|Vinohradská 12
Historie očkovacích kampaní v Československu skrze audio rozhlasový archiv: Bylo očkování i v minulosti tak úzce propojené s politikou jako dnes? Jakou roli v něm hraje patriotismus a národní hrdost?
41 let po nástupu k moci v únoru 1948 tak ztratili komunisti právo kontrolovat politiku státu. Udržet si alespoň nějakou moc a voliče se ale komunisti snažili i poté.
Operace, kterou 9. července 1968 provedl tým bratislavského akademika Karola Šišky, byla první svého druhu v někdejším socialistickém bloku. Pacientka s novým orgánem však přežila jen několik hodin.
Soud rehabilitoval občana bývalé Německé demokratické republiky Dietera Kolbeho. Zadrželi ho v roce 1976 v Československu při pokusu o emigraci na Západ. Podle soudu ho nezákonně omezili na svobodě.
Tři poslanci za ruskou komunistickou stranu navrhují změnu zákona o válečných veteránech. Podle jejich názoru by účastníci invaze do Československa v roce 1968 měli mít stejná privilegia jako veteráni druhé světové války. Cílem „vojensko-strategické operace Dunaj“ bylo prý potlačení převratu v ČSSR, který s podporou západních zemí připravovala československá opozice.
Dnes uplyne 30 let od únosu 66 Čechoslováků v Angole. Naše republika tehdy v občanské válce podporovala i vojensky levicové hnutí MPLA proti západu nakloněné skupině UNITA. Unesení se ale podíleli na obnově země: pomáhali stavět celulózku. Byli mezi nimi zdravotníci, ale i jejich rodiny včetně 21 dětí.
"Cesta ke svobodě" je název výstavy české fotografky Blanky Lamrové v Berlíně. Černobílé fotografie vracejí návštěvníky do roku 1989, kdy východoněmečtí občané čekali na západoněmecké ambasádě v Praze na možnost vyjet za svobodou na západ. Připomenout si dobu, ve které byli lidé nuceni opustit veškerý majetek mohou berlínští návštěvníci cyklu Fokus NDR-ČSSR, Praha objektivem tajné policie.