Další úspěch v záchraně ohrožených nosorožců. Vědci vytvořili další čtyři nová embrya

Mezinárodnímu vědeckému týmu se podařilo vytvořit čtyři nová embrya vzácných nosorožců bílých severních. Poslední dvě samice tohoto druhu na planetě Fatu a Nájin žijí v rezervaci Ol Pejeta v africké Keni, které ale nemohou být březí. Obě patří zoo ve Dvoře Králové nad Labem, která o vytvoření dalších embryí ve čtvrtek informovala.

Dvůr Králové nad Labem Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samice nosorožce bílého severního Nájin a Fatu

Samice nosorožce bílého severního Nájin a Fatu | Foto: Jan Stejskal | Zdroj: ZOO Dvůr Králové

Vědci od posledních dvou samic odebírají vajíčka. Metodou asistované reprodukce z nich pak vytvářejí embrya. Žádná ze samic v Ol Pejetě už není schopná mládě odnosit, vědci proto chtějí embrya vložit do samic příbuzných nosorožců bílých jižních.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s ředitelem Safari Park ve Dvoře Králové nad Labem Přemyslem Rabasem

Podle ředitele královédvorského Safari Parku a senátora Přemysla Rabase (za Senátor 21) jde zatím o nejúspěšnější výsledek několikaleté snahy o záchranu nosorožců bílých severních.

Vědecký tým odebral 28. března 19 vajíček od uspané samice Fatu. Vajíčka byla převezena do laboratoře Avantea v italské Cremoně, kde jich bylo 14 oplodněno spermatem uhynulého samce Suniho.

„Ne všechna vajíčka dozrají, ne všechna embrya se chytí,“ upozornil ve vysílání Radiožurnálu Rabas. Čtyři oplodněná vajíčka se pak vyvinula v životaschopná embrya.

‚Bojí se, volá a pláče.‘ Sirotčinec zachraňuje mláďata nosorožců, jejichž matky zabili pytláci

Číst článek

Embrya nyní spočívají v tekutém dusíku společně se třemi embryi získanými v roce 2019 a dvěma získanými loni v prosinci. Celkem tedy mají vědci k dispozici devět embryí. Všechna pocházejí od dvacetileté Fatu.

Jednatřicetiletá Nájin, která je matkou Fatu, byla při posledním zákroku uvedena pouze do lehkého útlumu a vyšetřena ultrazvukem. Vědci zjistili, že nevytvořila dost vajíček a v odběru nepokračovali. Budou také řešit, zda u Nájin v budoucnu v odběru vajíček pokračovat.

Pomoc od jiných nosorožců

Přenos embrya do náhradní matky ale vědci nejprve vyzkouší s méně cennými embryi nosorožců bílých jižních. „Na základě úspěšného provedení celého zákroku a potvrzené březosti s těmito embryi bude možné přistoupit k podobnému úkonu i s velmi vzácnými embryi nosorožců bílých severních,“ dodal Rabas.

Projekt záchrany nosorožců loni na několik měsíců přerušila pandemie covidu-19, kvůli které vědci přišli nejméně o jeden odběr vajíček. Budou-li vědci moci přes pandemii do Keni dál cestovat, mělo by odebírání vajíček samic severních bílých nosorožců pokračovat ve tří až čtyřměsíčním cyklu.

Nájin a Fatu převezli zoologové se dvěma samci ze Dvora Králové do Keni v roce 2009. Domnívali se, že africké prostředí bude pro jejich reprodukci příhodnější. Ačkoliv se zvířata pářila, ani jedna ze samic přirozeně nezabřezla. Samci Suni a Sudán uhynuli v Keni v letech 2014 a 2018. Ve volné přírodě je druh považován za vyhynulý.

Kateřina Součková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme