Zoologická zahrada chce ale jednat s městem o možném omezení silvestrovské pyrotechniky. Právě stres z ohňostroje může podle ošetřovatelů za úhynem šimpanze stát.
„V této malé voliéře máme hejno poláků různých druhů. Polák malý má hnědé krycí zabarvení, zvláště v tomto podzimním čase, kdy už má přepeřeno na zimu,“ popisuje ošetřovatel Ondřej Srb.
Tři mláďata hyenky hřivnaté, která se narodila na Květnou neděli, již vycházejí do venkovní expozice pavilonu šelem. Návštěvníci mají šanci je spatřit velmi brzy ráno nebo později odpoledne.
Lvice Maya byla do Belgie převezena, aby se seznámila se lvem ze zahrady v Antverpách a aby pokud možno rozmnožila chov. Středeční setkání ale místo toho skončilo její smrtí.
„Jsem přesvědčen, že zoologická zahrada nemá dnes bez toho, aby přispívala k záchraně zvířat, právo existovat,“ říká Přemysl Rabas ředitel zoologické zahrady ve Dvoře Králové.
„Přijde mi to podobné, jako kdyby někdo obdivoval herce, unesl ho a zavřel doma u sebe ve sklepě. V rámci vztahu ke zvířatům je i nechat jim tu relativní svobodu, možnost rozhodování,“ říká zooložka.
Od roku 2008 neexistuje potvrzená pozorování nosorožce bílého v přírodě, ale občas přicházejí hlášení, že by v některých velmi odlehlých oblastech Jižního Súdánu mohli být.
„Někteří návštěvníci si myslí, že lvi, nebo vůbec veškerá zvířata, která jsou v Safari parku, jsou kontaktní a „ňuňací“. Není to pravda,“ upozorňuje průvodkyně safari Jana Petrová.
„Preparát se musel dobře zafixovat v přepravní bedně tak, aby při letecké přepravě nedošlo k poškození. V Keni bude vystaven v národním muzeu,“ popisuje ředitel Zoo Dvůr Králové Přemysl Rabas.
Nosorožci bílí severní jsou ohroženi vyhynutím. Poslední dvě samice tohoto druhu, třiatřicetiletá Nájin a její dcera Fatu, žijí v rezervaci Ol Pejeta v Keni. Obě patří dvorské zoo.
I zoologické zahrady s napětím sledují vývoj válečného konfliktu na Ukrajině. Vedení Safari Park Dvůr Králové se proto rozhodlo, že odloží plánované transporty zvířat do Ruska.
„Súdán se stal legendou už za svého života, zároveň byl symbolem, mementem a nadějí,“ řekl ve čtvrtek při vernisáži ředitel Zoo Dvůr Králové Přemysl Rabas.
Odebírání vajíček a vytváření embryí je součástí projektu záchrany nosorožců bílých severních umělou reprodukcí. Žádná z posledních dvou samic v Ol Pejetě už není schopná mládě odnosit.
Úplná novinka pro hodonínské šimpanze to ale zase není. Podobný projekt se v Hodoníně uskutečnil v roce 2013 a jeho autorem byl současný ředitel zahrady Martin Krug.
Experti chtějí pokračovat v odběrech vajíček dvakrát až třikrát do roka, dokud to u samic bude možné. Nejsou už totiž nejmladší. Poslední samec nosorožce bílého severního uhynul v roce 2018.
„Narození mláděte hrocha po téměř 30 letech považuji za jeden z nejhezčích dárků, který dvorský safari park dostal k letošním Vánocům,“ uvedl ředitel zoo Přemysl Rabas.
V Zoo Dvůr Králové nad Labem se v neděli narodilo mládě nosorožce dvourohého, druhu, který je ohrožen vyhynutím. Nové mládě je sameček a je 46. nosorožcem dvourohým, který se ve dvorské zoo narodil.
Mezinárodnímu týmu vědců a zoologů z Německa, Itálie a Česka se podařilo uměle vyvinout embryo nosorožce, což je průlomový krok k záchraně vyhynutím ohrožených nosorožců severních bílých.
Samice nosorožce dvourohého Eliška uhynula v tanzanském národním parku. Do Tanzanie ji loni poslala zoo Dvůr Králové nad Labem. Eliška uhynula na následky zranění, které jí způsobil samec Monduli.
Zoo ve Dvoře Králové nad Labem oslavuje nový přírůstek. Samice nosorožce dvourohého Etosha porodila samičku. Nosorožci dvourozí jsou ohroženým druhem, hrozí jim vyhynutí.