Mládě, které je podle odhadů staré tři až pět měsíců, zachytila minulý měsíc jedna ze 126 kamerových pastí v Národním parku Ujung Kulon na ostrově Jáva.
Přenést embryo, zázrak moderní medicíny. Nově u nosorožců. Zatím těch bílých jižních, ale cíl je teď jasný: zachránit přes umělé oplodnění druh bílý severní.
Vědeckému týmu BioRescue se poprvé podařilo úspěšně vložit embryo do těla nosorožčí samice. Metodu odborníci vyzkoušeli s embryem nosorožce bílého jižního.
Vědci se snaží zachránit severního bílého nosorožce.. „Cíl Colossal Biosciences je najít ztracené genetické informace a ty použít na rozšíření nosorožce,“ řekl ředitel Safari Parku Dvůr Králové.
„Súdán se stal legendou už za svého života, zároveň byl symbolem, mementem a nadějí,“ řekl ve čtvrtek při vernisáži ředitel Zoo Dvůr Králové Přemysl Rabas.
Velkou výhodou je, že jedno z embryí vzniklo ze spermií severního bílého samce Angalifu, který žil nejprve v Chartúmu v Sudánu, později v San Diegu a pocházel z odchytu ve volné přírodě.
3:46
Dvůr Králové nad Labem||Kateřina Součková, ČTK|Příroda
Samička Jessie je v sirotčinci pro mláďata nosorožců, jejichž matky zabili pytláci, od dubna. Měla ránu na rameni, zjevně po úderu mačetou. Ochránci si myslí, že se snažila bránit matku.
O rohy nosorožců je zájem především v zemích východní Asie, kde se používají v tradiční medicíně. Přestože byl prodej a nákup nosorožčích rohů v celém světě zakázán už v roce 1977.
Při prvních dvou odběrech loni v srpnu a v prosinci se podařilo samicím Nájin a Fatu odebrat celkem 19 vajíček, z nichž se podařilo vytvořit tři embrya.
Podle Jana Stejskala ze ZOO Dvůr Králové jsou výsledky slibné a ukazují, že výzkum může přinášet výsledky použitelné i pro záchranu zvířat ve volné přírodě.
„Fausta žila déle, než jakýkoliv jiný nosorožec na světě a volně se pohybovala po Ngorongoru po dobu 54 let,“ uvedl ve vyjádření tanzanský národní park Ngorongoro.
Tanzanii se ale daří i rozkrývat sítě překupníků rohoviny a slonoviny. Často jsou do ní zapojení Číňané, kam zvířecí materiál putuje kvůli tradiční medicíně nebo i na výrobu dekorací.
Ve Rwandě byli nosorožci v souvislosti s občanskou válkou v polovině 90. let minulého století zcela vyhubeni. Pětice zvířat z dvorské ZOO je darem rwandské vládě.
Poslední v Malajsii žijící samec nosorožce sumaterského uhynul. V Malajsii tak žije už jen jediný nosorožec tohoto kriticky ohroženého druhu - samička Iman.
Nosorožec jávský žije jen na západním výběžku ostrova Jáva, v národním parku Ujung Kulon. Nosorožci přílivovou vlnu ustáli, hlavně proto, že byli zrovna v části rezervace, která je nejdál od moře.
Nosorožec jávský v minulosti obýval džungle jihovýchodní Asie a Indie. V současné době však žije na světě pouze 67 kusů tohoto vzácného živočicha. Nikde na světě nežije nosorožec jávský v zajetí.
Trojici mužů GIBS podezírá z toho, že chtěli prodat roh kriticky ohroženého nosorožce tuponosého na asijský trh, kde by za něj mohli získat až 100 000 dolarů, v přepočtu víc než 2,27 milionu korun.
V Zoo Dvůr Králové nad Labem se v neděli narodilo mládě nosorožce dvourohého, druhu, který je ohrožen vyhynutím. Nové mládě je sameček a je 46. nosorožcem dvourohým, který se ve dvorské zoo narodil.
Počet nosorožců zabitých pytláky v Jižní Africe klesá. Podle vládních statistik bylo od ledna do srpna letošního roku ilegálně ulovených asi o čtvrtinu nosorožců méně, než za stejné období loni.
Samice vzácného druhu nosorožce obvykle rodí v noci či brzy nad ránem. Dvanáctiletá samice Malindi však nečekaně začala rodit už v 12.30 – během rušného dne v zoo.
Odsuzující rozsudek si vyslechl pouze Mao Nguyen Hue, jenž dostal dvouletou podmínku a peněžitý trest 600 000 korun za neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy.
Tragicky skončil transport vzácných nosorožců dvourohých v Keni poté, co byli přemístěni do národního parku Tsavo na jihu země. Ze čtrnácti převážených lichokopytníků jich osm zemřelo.
Mezinárodnímu týmu vědců a zoologů z Německa, Itálie a Česka se podařilo uměle vyvinout embryo nosorožce, což je průlomový krok k záchraně vyhynutím ohrožených nosorožců severních bílých.