Inspekce obvinila českého policistu a další dva muže. Chtěli prodat roh ohroženého nosorožce do Asie
Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila policistu z krajského ředitelství v Praze a další dva muže z neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Trojici podezírají z toho, že chtěli prodat roh kriticky ohroženého nosorožce tuponosého na asijský trh, kde by za něj mohli získat až 100 000 dolarů, v přepočtu víc než 2,27 milionu korun.
Obviněným, kteří jsou vyšetřováni na svobodě, hrozí až pět let vězení, informovala v pátek na webu mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.
„V rámci prověřování bylo zjištěno, že tyto osoby chtěly prodat roh nosorožce tuponosého, který je dle mezinárodní úmluvy zařazen mezi kriticky ohrožené živočichy. Muži se snažili prodat roh na asijský trh přes spoluobviněného asijského původu, který prodej zprostředkovával,“ popsala mluvčí.
Inspekce obvinila policistu z Děčínska z prodeje drog. K činu se přiznal, hrozí mu pět let
Číst článek
„V případě úspěšného prodeje, který se neuskutečnil, si tak mohli přijít až na 100 000 amerických dolarů,“ dodala mluvčí.
Nosorožec tuponosý
O rohy nosorožců je zájem především v zemích východní Asie, kde se používají v tradiční medicíně. Přestože byl prodej a nákup nosorožčích rohů v celém světě zakázán už v roce 1977, kvůli rostoucí poptávce po rozích je pytláci dále zabíjejí.
Nosorožec tuponosý, jinak je také nazýván nosorožec bílý či nosorožec širokohubý je africký zástupce z čeledi nosorožcovitých.
Existují dva poddruhy: nosorožec tuponosý jižní, jeden z nejrozšířenějších poddruhů nosorožců (20 000 jedinců), a nosorožec tuponosý severní, vymírající poddruh s posledními dvěma samicemi bez velké naděje na přežití.