Přenést embryo, zázrak moderní medicíny. Nově u nosorožců. Zatím těch bílých jižních, ale cíl je teď jasný: zachránit přes umělé oplodnění druh bílý severní.
Vědeckému týmu BioRescue se poprvé podařilo úspěšně vložit embryo do těla nosorožčí samice. Metodu odborníci vyzkoušeli s embryem nosorožce bílého jižního.
Nosorožci bílí severní jsou ohroženi vyhynutím. Poslední dvě samice tohoto druhu, třiatřicetiletá Nájin a její dcera Fatu, žijí v rezervaci Ol Pejeta v Keni. Obě patří dvorské zoo.
Velkou výhodou je, že jedno z embryí vzniklo ze spermií severního bílého samce Angalifu, který žil nejprve v Chartúmu v Sudánu, později v San Diegu a pocházel z odchytu ve volné přírodě.
3:46
Dvůr Králové nad Labem||Kateřina Součková, ČTK|Příroda
Při prvních dvou odběrech loni v srpnu a v prosinci se podařilo samicím Nájin a Fatu odebrat celkem 19 vajíček, z nichž se podařilo vytvořit tři embrya.
Experti chtějí pokračovat v odběrech vajíček dvakrát až třikrát do roka, dokud to u samic bude možné. Nejsou už totiž nejmladší. Poslední samec nosorožce bílého severního uhynul v roce 2018.
Zachránit nosorožce severního před definitivním vyhynutím je s použitím současné vědy možné. V keňské rezervaci Ol Pejeta stále žijí dvě samice tohoto druhu, které jsou původem ze ZOO Dvůr Králové.