Velký úklid Mount Everestu. Dobrovolníci z hory snesli od poloviny dubna pět tun odpadu

Už víc než pět tun odpadků snesli od poloviny dubna dobrovolníci ze svahů nejvyšší hory světa, Mount Everestu. Vrchol za víc než 60 let pokořilo přes pět tisíc horolezců a ti tam po desetiletí po sobě zanechávali odpad. Nepálské úřady teď chtějí Mount Everestu navrátit slávu a svahy vyčistit. Podle jejich odhadů tam stále zůstává asi 30 tun odpadu.

Káthmándú Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchol za víc než 60 let pokořilo přes pět tisíc horolezců

Vrchol za víc než 60 let pokořilo přes pět tisíc horolezců | Foto: Ben Lowe | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Stovky expedic po sobě při výstupech na Mount Everest zanechali všechno možné: plechovky nebo plastové obaly od potravin, potrhané stany, a také horolezecké a jiné vysokohorské náčiní včetně lan či kyslíkových bomb.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak Nepál a Čína bojují s odpadky na nejvyšší hoře světa? Poslechněte si reportáž Zdeňka Nováka

Nejvíc ale v Himálaji zůstává organického materiálu, především nerozložených lidských výkalů. Měnící se klima mezitím odhaluje i těla lidí, kteří zdolávání Mount Everestu nepřežili. Neobvyklé výkyvy počasí ovlivnily i letošní úklid.

„V základním táboře hrozilo nebezpečí cyklonu, tak jsme tým museli odtud stáhnout. Měli jsme lidi v základním i ve druhém táboře a všichni se vrátili,“ vysvětluje Radiožurnálu Dandu Raj Ghimire z nepálského ministerstva pro turismus.

Do začátku května i přesto dobrovolníci snesli přes tři tuny materiálu, další dvě přidali v následujících dnech a v akci pokračují. „Týmy už jsou znovu na místě a sbírají další a další odpadky,“ říká Ghimire.

null

null

S úklidem pomáhá mimo jiné nepálská armáda, jejíž vrtulníky odpad snášejí z velehor dolů. To, co se dá znovu využít, podle úřadů míří k recyklaci. Místní umělci ale z odpadu ze svahů Mount Everestu vytvořili suvenýry, kterými chtějí rozšířit povědomí o problémech na nejvyšší hoře světa.

Letošní úklid má trvat do konce května, podle Ghimira z ministerstva pro turismus ale není poslední. „S úklidem budeme pokračovat i v dalších letech. Jsme zodpovědní za to, abychom naše hory udrželi čisté,“ říká.

Nepál kvůli znečištění hory od každého nového horolezce vybírá zálohu 4 tisíce dolarů. Zpátky ji dostane jen pokud z Everestu snese osm kilogramů odpadu. Podobné opatření zavedla i sousední Čína. Zároveň od letošního roku omezila počet turistů, kterým povolí vstup na horu severní cestou z Tibetu.

Obě země ale uznávají, že ani tyto poplatky nemusí stačit. Při vysokých cenách celé cesty na Mount Everest jsou totiž podle nich jen drobnou položkou celkových rozpočtů expedic.

null

null

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme