„Můžeme klepat na dveře úředníků, politiků, můžeme s nimi mluvit, můžeme měnit jejich postoje, když se zadaří. To mi přijde fantastické,“ říká dobrovolnice z Ústí nad Labem Míša Valášková.
Ester Anna Soukupová pomáhá už od dětství „Přivedla mě k tomu rodina, už jako malá jsem ráda jezdila s maminkou na potravinové sbírky,“ vypráví v rozhovoru v rámci cyklu Narozeni do svobody.
„Já považuju za normální, že v takové situaci člověk všeho nechá a snaží se pomáhat, jak jen může. Během minulé války v roce 2006 jsem zase dělal řidiče sanitky,“ říká šéfkuchař Alí Amáša.
Finové stále častěji navštěvují kurzy krizové připravenosti. Mohou se naučit rozpoznávat dezinformace, podat první pomoc, ale i střelbu nebo přežití v přírodě.
Začátkem října polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz řekl, že Polsko bylo připraveno výcvik příslušníků Ukrajinské legie zahájit v září, nebylo pro to ale dost zájemců.
Dopoledne Roman pracuje na svých projektech v obytném voze, po poledni jezdí s kolečkem. Dokud je světlo, pracuje venku, poté se opět vrací ke svojí práci.
Neregistrované dobrovolníky ale policie nikam nepustí – silnice jsou nebezpečné, navíc by mohli způsobit i přetížení infrastruktury. iROZHLAS.cz zjistil, co má dobrovolník udělat pro hladký průběh.
V terénu místním pomáhají odstraňovat škody hasiči, vojáci, policisté a také dobrovolníci. Na Jesenicku se na odstraňování škod podílí od středy také pražští záchranáři.
Dvaašedesátiletý Milan mě vede na dvorek svého domu. Teď je to tu zničené, na zemi leží záclony. „Nemám nic. Tam mám oblečení ještě v červených pytlech, to mi snacha vypere,“ ukazuje.
V postižených oblastech je lepší pomáhat organizovaně a nevydávat se tam na vlastní pěst. Neorganizovaná pomoc totiž může přinést víc škody než užitku.
Životní příběhy dobrovolnic jsou různé, po boku žen v domácnosti bojují i lékařky, které stále stíhají i službu v nemocnici. „V armádě nezáleží na pohlaví, jste prostě vojáci,“ říká jejich velitelka.
Dovolenou v ukrajinském Donbasu trávila profesně i věkově velmi různorodá skupina Slováků a Slovenek, které spojila chuť pomáhat lidem v opravdové nouzi.
Soudem vynesený trest je nakonec mírnější, než jaký navrhoval státní zástupce, který požadoval pro Simana deset let vězení. Simanovi hrozil přitom až dvacetiletý trest.
Areál bývalých vojenských kasáren Sokolovo kousek za Slavičínem je městský majetek, v budovách sídlí celá řada spolků. Pro slavičínský rozpočet ale představuje rozlehlé místo velké sousto.
Během pondělí se v jednací síni vystřídala i trojice jeho spolubojovníků. Podle nich se Siman získanými cennostmi před ostatními chlubil. Za plenění a službu v cizí armádě mu hrozí až výjimečný trest.
The New York Times popsaly tři případy, kdy jednotka dobrovolníků bojujících za Ukrajinu zabila tři ruské bojovníky, kteří byli zranění a prosili o pomoc.
Míša pomáhala taky třeba během covidu, nebo při náporu uprchlíků z Ukrajiny na začátku ruské invaze. Je jednou z více než 1,6 milionu lidí, kteří v Česku pomáhají bez nároku na jakoukoli odměnu.
Zina bývala učitelkou ruského jazyka a její penze je v přepočtu něco málo přes dva tisíce korun. Teď má ale radost z návštěvy z Česka a vypráví příhodu z konce války – té druhé, světové.
Na ramíncích u zdi se třpytí slavnostní šaty a na policích kvetou pestrobarevné mýdlové květiny. V zadní místnosti ale ženy z Ukrajiny šijí vybavení pro ukrajinský batalion v Záporoží.
Nedílnou součástí domácího světového šampionátu v hokeji jsou i dobrovolníci. Mají šanci si během zápasu užít samotné dění na hokeji? A řeší v hale i nepříjemné situace?