Zemřel veterán Petr Arton. Před nacisty utekl do Asie, létal v RAF, po válce pomáhal komunistické straně
Ve věku 99 let zemřel v Izraeli Petr Arton, bývalý navigátor 311. československé bombardovací perutě RAF. Informoval o tom Ústav pro studium totalitních režimů. Arton z Československa uprchl během nacistické okupace kvůli židovskému původu, po válce se do země vrátil a podílel se na převzetí moci komunisty.
Petr Arton, rodným jménem Szlama Apfelbaum, se narodil 1. ledna 1922 v Pruszkově u Varšavy. Jako tříletý se ale s rodinou přestěhoval do Teplic. Tam vydržel pouze do svých 16 let, kdy kvůli svému židovskému původu musel z nacistického protektorátu utéct.
Čechoslovákům z RAF, kteří havarovali v Nizozemsku, postavili nový památník. Složili se na něj místní
Číst článek
Přes Varšavu pokračoval s částí rodiny na východ do Vilniusu, kde se během ročního pobytu díky svému nejlepšímu příteli poprvé setkal s ideologií komunismu, s níž začal sympatizovat. Vstoupil také do Komunistického svazu mládeže neboli Komsomolu.
Díky vízu japonského konzula pro židovské uprchlíky se přes Sovětský svaz dostal do Japonska a do Šanghaje, kde vstoupil do československé armády.
Do Evropy se chtěl vrátit na britské lodi – cesta pro ně však kvůli poruše dočasně skončila v Jihoafrické republice. Po několikaměsíčním zpoždění se Arton konečně dostal do Anglie, kde se svým bratrem vstoupil do Královského letectva (RAF) a přijal nové jméno Petr Arton.
Po výcviku na navigátora 311. československé perutě absolvoval přes 500 hodin operačních letů nad Biskajským zálivem nebo Baltským mořem. V RAF také patřil do nepočetné komunistické buňky.
Role při převratu
S koncem války se Petr Arton vrátil zpět do Československa. Následně sehrál roli i při poválečném převzetí moci komunisty.
„Byl pro ně nesmírně cenný – šel například v čele průvodu veteránů, kteří pro KSČ agitovali před prvními poválečnými volbami, stal se osvětovým důstojníkem a podílel se na komunistické propagandě,“ řekl serveru iROZHLAS.cz historik Ústavu pro studium totalitních režimů Adam Hradilek.
Československých letců, kteří se angažovali v komunistické buňce, je ale více. „Petr Arton je unikátní v tom, že se dožil vysokého věku a byl ochotný o tom podat svědectví,“ doplnil historik.
Díky jazykové vybavenosti i rodinným vazbám Arton brzy odešel zpět do Velké Británie, tentokrát jako student a zároveň agent komunistické rozvědky.
V roce 1954 byl však Londýnem odhalen a uvězněn. Do Československa se kvůli obavám z vězení nebo popravy již nevrátil. Vyhoštěn byl do Izraele, kde strávil zbytek života. Zemřel 6. října 2021, jen tři měsíce před svými stými narozeninami.